Jdi na obsah Jdi na menu
 


1. Úvod


Hattrick je fotbalová hra, ve které vedeš ke slávě svůj virtuální fotbalový tým, protihráči ti budou lidé ze všech koutů světa.

Zastáváš funkci majitele i manažera týmu. Kupuješ a prodáváš hráče, investuješ peníze do zázemí, například do většího stadionu nebo juniorského týmu. Vybíráš na soupisku hráče v nejlepší formě, volíš taktiku příštího utkání, rozhoduješ, jaký trénink hráči potřebují, a mnohem, mnohem více…

Sledovat svůj tým, kontrolovat zprávy o dění v klubu i poslední novinky o obchodech na trhu s hráči můžeš neustále, stačí se přihlásit na stránky Hattricku. Na těchto stránkách také nastavuješ taktiku pro nadcházející zápasy a určuješ vlastnosti, které budou tví svěřenci v dalším týdnu trénovat.


2. Přihlašování a aktivace


Nejdříve si musíš podat přihlášku na stránce Hattricku. Hattrick má omezené množství týmů, proto se může se stát, že v daný okamžik není žádný volný. V takovém případě budeš zařazen na pořadník, což se ovšem moc často nestává.

Pokud je nějaký tým volný, bude ti přidělen poté, co tvou žádost schválí naši GameMasteři. Počítej, že to zabere několik dní. Tento čas nám umožňuje vyřadit přihlášky od hráčů, kteří byli dříve ze hry vyloučeni, nebo žádosti o druhý tým. Opakované přihlášky a přihlášky, které nejsou myšleny vážně, jsou také vyřazeny.

Hráči mohou ztratit svůj tým, což vytváří prostor pro nové hráče. Je mnoho důvodů pro odebrání týmu. Mezi hlavní příčiny patří nestarání se o tým po delší dobu, přibližně měsíc, a to i přes upozornění; podvádění či prohřešky proti našemu "Domovního řádu".

Jakmile dostaneš tým, hráči původního týmu odejdou a ty dostaneš zcela novou soupisku hráčů. K tomu dostaneš nové konto (bez dluhů předchozího majitele) se startovní sumou, taktéž stadion bude zrekonstruovaný na základní velikost. V mnoha ohledech bude tým úplně nový, ale začneš v již existující lize na pozici, kde skončil předchozí manažer. Pravděpodobně budeš potřebovat nějaký čas na napravení škod způsobených předchozím majitelem.

Přidělovány jsou pouze týmy z nejnižších dvou soutěží. Pokud je opuštěný tým ve vyšší soutěži, bude sestupovat tak dlouho, dokud nepropadne do soutěže, kde mu může být přidělen nový majitel.

Přihlašovací formulář najdeš po klepnutí na odkaz "Registrace".


3. Jak se orientovat na Hattricku


Stránky

Stránky Hattricku by mohly být přirovnány k malé komunitě, kde můžeš kontrolovat svůj tým, komunikovat s ostatními majiteli týmů, obchodovat nebo sledovat různé zápasy. Nejdůležitější položka na stránkách je Hlavní menu, které najdeš na levé straně, a v něm položka s názvem tvého týmu. Zde nalezneš zápisy o utkáních a odtud svůj tým ovládáš.

Hattrick je mezinárodní hra s ligami v mnoha různých zemích. Vždycky budeš hrát v jedné z těchto lig a kdykoli se přihlásíš do svého týmu, automaticky vstoupíš na stránky Hattricku své země. Na stránkách vlevo dole je umístěno rolovací menu, kde je možné přepínat mezi jednotlivými zeměmi, například kvůli hledání zahraničních talentů nebo sledování finále Slovenského poháru.


Hlavní menu - Můj Hattrick

Můj Hattrick je stránka obsahující důležité novinky týkající se tvého týmu i událostí ve světě Hattricku. Tato položka má dvě hlavní funkce: zaprvé se zde zobrazují oficiální zprávy od vývojářského týmu Hattricku hráčům, jako jsou informace o nových službách a funkcích, opravách chyb nebo technických problémech. Nauč se sledovat tyto stránky, zobrazí se ti hned po přihlášení do týmu. Krom toho je v pravé části stránky místo pro zprávy, které se týkají pouze tvého týmu. Zde uvidíš zprávu, pokud se někdo na trhu bude snažit přeplatit tvou nabídku za hráče, kterého chceš koupit, pokud někdo přihodil na hráče, kterého prodáváš, pokud tě někdo vyzval k přátelskému utkání nebo pokud byla schválena tvá žádost o vstup do některé z mnoha federací. Také, ačkoli se to nestává příliš často, se zde mohou objevit osobní zprávy od pracovníků Hattricku.

* Licence/Ověření e-mailu
    Jestli sis právě zaregistroval konto na Hattricku, první věcí, kterou po nalogování uvidíš, je stránka týkající se ověření e-mailu. Potřebujeme tvou aktuální e-mailovou adresu - např. pro zaslání hesla v případě, že bys ho zapomněl. Nebudeš moci získat tým, dokud neověříme tvou e-mailovou adresu.

Aby ses stal licencovaným Hattrick Manažerem, musíš dokončit Soutěž o licenci pro manažera v Hattricku (MLC). V průběhu plnění licence se naučíš, jak tuto hru hrát. K dokončení licence je potřeba absolvovat celkem 24 úkolů a za každý úspěšně splněný je tvému klubu přidělena finanční odměna. Také postupně získáváš přístup do dalších a dalších částí Hattricku.


Hlavní menu - Tvůj tým

V hlavním menu se zobrazují všechny informace týkající se tvé ligy. Je rozděleno do částí "Můj Hattrick", "Tvůj tým", "Dorost" (pokud ses rozhodl vést akademii), "Nástroje", "Tvá liga", "Svět", "Nápověda", "Mobil" a "Obchod". Teď si řekneme něco o nejdůležitější položce, kterou je "Tvůj tým"; položce, která ponese zkrácené jméno tvého týmu, například pro tým "Real Trója" to bude "Trója", pro tým "Dukla Prague" to bude "Prague".

* Přehled
    Po zvolení položky "Tvůj tým" se v hlavním okně zobrazí informační stránka o tvém klubu. Je to oficiální stránka týmu obsahující mnoho informací, které mohou zajímat tebe nebo kohokoli jiného. Například do které soutěže tým patří, kdo je jeho majitelem, jak se jmenuje stadion nebo v jakém regionu tým sídlí. Tato stránka se zobrazí vždy, když zvolíš odkaz se jménem svého klubu, bez ohledu na to, na jaké stránce se zrovna nacházíš.

* Hráči
    Zde nalezneš seznam svých hráčů i s trenérem, díky němu získáš přehled o hráčích ve svém týmu. Vidíš zde dovednosti, formu, TSI, vůdčí schopnosti a také informace týkající se žlutých a červených karet nebo zranění. Pokud potřebuješ ještě detailnější informace o určitém hráči, zvol odkaz s jeho jménem a zobrazí se ti stránka, kde můžeš vidět jeho plat, povahové vlastnosti i informace o vstřelených brankách. Z této stránky můžeš také nabídnout hráče k prodeji a určit jeho vyvolávací cenu. Odkazy na hráče můžeš najít i v jiných částech hry - třeba na trhu s hráči nebo v zápisech z utkání. Tví soupeři vidí jen základní přehled o tvých hráčích, tedy pokud některý hráč není nabízen k prodeji – v takovém případě jsou veškeré detaily o daném hráči k dispozici všem.

* Trénink
    Je velmi důležité mít jasnou strategii pro budoucí vývoj týmu a trénink je klíčem k jejímu uskutečnění. Změny vlastností trénujících hráčů začínají ve čtvrtek a pokračují až do pátečního odpoledne, postupně pro jednotlivé země. Do doby, než začne aktualizace vlastností ve tvé zemi, se musíš rozhodnout, jaký trénink bude tvůj tým absolvovat pro tento týden. Více o různých druzích a možnostech tréninku najdeš pod položkou "Trénink" v tomto manuálu. Současně s tréninkem zde můžeš nastavit jeho intenzitu, najdeš zde také přehled o tom, jak tvůj tým umí hrát v základních typech rozestavení. Pokud nejsi spokojen s trenérem a chceš jej vyměnit, můžeš to udělat právě na této stránce.

* Zápasy
    Tato stránka obsahuje výsledky starších zápasů a současně odkazy k podrobným zápisům z utkání. Pro nadcházející zápasy zde za pomoci odkazu "Pokyny" nastavuješ soupisku a taktiku pro zvolený zápas.

* Stadion
    Tato stránka obsahuje informace o tvém zázemí. Zde můžeš zadat pokyn k rozšíření nebo snížení kapacitu stadionu. Pokud jsou tvé zápasy často vyprodané, budeš pravděpodobně chtít svůj svatostánek zvětšit, nicméně buď při úvahách a rozšiřování kapacity realista a zvaž své šance na postup a na úspěch; příliš velké rozšíření stadionu může mít za následek velké zadlužení, který nebývá snadné splatit. Zde také můžeš za poplatek změnit název stadionu.

* Finance
    Informace o financích týmu jsou jedny z nejdůležitějších. Zde najdeš odhady pro tento týden a konečný výsledek za týden minulý.

* Klub
    Z tohoto místa spravuješ personál klubu a také ovládáš rozpočet juniorského týmu. Zde můžeš najímat a také propouštět asistenty trenéra, fyzioterapeuty, lékaře, ekonomy, tiskové mluvčí a další. Zde rozhoduješ, kolik investuješ do juniorského týmu - nákladného projektu, který se ale může v budoucnosti vyplatit. Mezi sezónami máš právě zde možnost změnit název týmu. Přímé finanční náklady na tuto změnu nejsou jedinou ztrátou pro tvůj tým, sníží se ti také počet členů fanklubu. Musíš totiž počítat s odchodem nejkonzervativnějších fanoušků, kteří nepřenesou změnu jména týmu přes srdce a fanklub znechuceně opustí.

* Přáteláky
    Přátelské zápasy jsou důležitou částí hry a na této stránce si je domlouváš. Zde máš také přehled o tom, kdo všechno už tvůj tým vyzval k zápasu nebo jestli už sis nějaký přátelský zápas tento týden domluvil. Ostatní týmy můžeš vyzvat na jejich informačních stránkách.

* Pokyny
    Tady můžeš sledovat pokyny k zápasům. Vedle každého z naplánovaných a dosud neodehraných zápasů je ikonka formace, na kterou můžeš kliknout, chceš-li zadat pokyny k zápasu. Pokud už jsi je pro nějaký zápas nastavil, uvidíš uvnitř ikonky červenou fajfku, přesto můžeš pokyny stále měnit, a to nejpozději do 15 minut před začátkem zápasu. Můžeš také nastavit taktiku pro několik zápasů dopředu, což je užitečné, pokud se chystáš někam odjet na delší dobu.

    Formulář pro zadání příkazů připomíná fotbalového hřiště. Týmy mají počáteční rozestavení 4-4-2 a takovéto rozestavení se ti také zobrazí. Hráče na jednotlivé pozice obsazuješ pomocí jejich rolovacích menu. Pokud jsi určil sestavu, která ti vyhovuje, je čas každému hráči přidělit individuální pokyny. Hráčům můžeš určit, zda mají hrát ofenzivně či defenzivně. Jednotlivé pozice můžeš také různě prohazovat, například hráči na pozici krajního obránce určíš, aby hrál středního záložníka navíc nebo dokonce útočníka navíc. Tím dosáhneš, že místo rozestavení 4-4-2 hraje tvůj tým rozestavení 3-5-2 nebo 3-4-3. To může být chytrá změna taktiky, ale záleží také na tom, jaké zkušenosti s hraním tohoto rozestavení tým má, což je možné zjistit na stránce "Trénink".

* Zápis o utkání
    Zápis o utkání je stránka, kde jsi svým hráčům, trávníku a hře nejblíže. Zde se dočteš o průběhu zápasu nejen po jeho skončení, ale můžeš jej sledovat, i když se ještě hraje. Zápis o utkání je psaný komentář, kde se vypisují všechny důležité momenty zápasu. Nejlepší na něm je, že se aktualizuje po celou dobu trvání zápasu, což dává Hattricku mnohem reálnější podobu.

    Zápis obsahuje také informace o počasí, divácké návštěvě a samozřejmě o hráčích, kteří nastoupili, a také o tom, kde se zápas koná. Zápisy z utkání najdeš v rozpisu zápasů, pod odkazem obsahujícím jména soupeřů, například "STS Chvojkovice Brod" - "Klapzubova jedenáctka".

    Je důležité si všímat informací, které nejsou v zápise vidět na první pohled. Pokud dá nějaký hráč hodně gólů, může to znamenat, že je skvělý útočník, ale také to může znamenat, že dostává skvělé přihrávky od spoluhráčů.

* Hodnocení hráčů
    Zápis o utkání obsahuje i odkaz na individuální hodnocení jednotlivých hráčů. Hattrick má otevřenou stupnici známek, od nuly do nekonečna. Hráč, který obdrží hodnocení nula, je zoufalec, ale to se stává velmi zřídka. Hodnocení je udíleno v podobě "Hattrick hvězdiček" s půl hvězdičkami jako mezistupni.

Za známkou je ještě poznámka o individuálním pokynu či o tom, zda hrál na jiné pozici. Hvězdičky jsou přiřazovány i podle nich, pokud například krajní obránce dostane pokyn hrát ofenzivně, jeho dovednost hry na křídle je mnohem důležitější pro konečnou známku, než pro krajního obránce bez speciálních pokynů, a naopak jeho obranné dovednosti jsou méně důležité než pro klasického krajního obránce.

Hvězdičkové známkování vypovídá pouze o výkonu hráče jako jednotlivce a pomáhá při porovnávání hráčů, nikoliv týmů. Když je například špatná nálada v týmu, nebo je tým ovlivňován jinými skutečnostmi, neodrazí se to na hodnocení hráčů. Pro srovnání týmů je vhodnější hodnocení obsažené v Zápise o utkání.

Hlavní menu - Nástroje

Nabídka "Hledání" slouží k vyhledávání mnoha specifických informací ve světě Hattricku. Můžeš hledat hráče, vlastníka, klub, region, stadion nebo zápas.

Odkaz "Přestupy" tě dovede na stránku přestupové listiny, kde by se měl každý úspěšný či ambiciózní manažer pohybovat jako ryba ve vodě. Vzhledem k tomu, že přestupový trh Hattricku je extrémně aktivní, je důležité přesně vědět, jakého hráče potřebuješ a jak ho najít. Proto tedy má přestupový trh vyhledávací systém umožňující ti hledat podle věku, ceny, pozice, na které hráč hraje, uzávěrky nebo podle dovedností hráče.

Když už najdeš hráče podle svých představ, klepni na jeho jméno, abys dostal více informací nebo abys učinil nabídku. Hattrick vyžaduje, aby nová nabídka byla nejméně o 2 % (minimálně však 40 000 Kč) vyšší než předchozí nabídka. Samozřejmě můžeš přihodit i více, pokud chceš.

* HT Live

Služba Hattrick Live je na stránkách Hattricku relativně nová. Můžeš si vybrat až 10 různých zápasů, které můžeš sledovat živě, minutu po minutě, protože se stránka sama aktualizuje.

Hlavní menu - Tvoje země

Úspěšný majitel týmu sleduje dění ve světě Hattricku. Kdo se tentokrát prodral do nejvyšší soutěže? Jakou taktiku používají nejlepší týmy? Které týmy jsou úspěšné v poháru a proč? Jak si vedli moji soupeři nebo kamarádi?

Položka menu pojmenovaná podle tvé země je vstupní branou k hledání těchto informací. Tato stránka obsahuje základní informace, najdeš zde "Síň slávy" i uživatelské statistiky o soutěžích v této zemi. Můžeš si také prohlédnout, na jaké regiony je daná země rozdělena, kolik týmů v daném regionu sídlí i to, které z nich jsou v rámci regionu nejlepší. Přes položku "Pohár" se můžeš dostat na stránku národního poháru, odkazy "Reprezentace" a "Tým do 20 let" vedou na stránky národních mužstev.

Hlavní menu - Svět

Pod touto položkou nalezneš vše, co se týká národních týmů v Hattricku. Najdeš zde informace jak o reprezentaci dospělých, tak o reprezantaci do 20 let a to včetně historických výsledků. Mistrovství světa dospělých a dvacítek se střídají, v jedné sezoně hrají MS "A" týmy, v následující se hraje MS juniorů. V této kategorii jsou rovněž informace o mezinárodní klubové soutěži Hattrick Masters.


Hlavní nabídka - Nápověda

Toto jsou informační stránky Hattricku, které může navštívit každý návštěvník. Je to takový pohled do zákulisí Hattricku, můžeš se zde dočíst o lidech stojících za Hattrickem i o našich plánech do budoucna.

"Pravidla hry" a "Pomoc" jsou vytvořeny tak, aby ti pomohly vyřešit problém vlastními silami dříve, než se obrátíš na již tak přepracované GameMastery. GameMasteři jsou tu především proto, aby pomáhali s administrací, odhalovali podvodníky či obnovovali zapomenutá hesla, a nikoliv proto, aby ti poradili, jak hrát lépe. Tyto informace si musíš najít sám nebo se ptát jiných hráčů, například na konferencích.

Administrativní e-maily

Čas od času se může stát, že budeš potřebovat kontaktovat pracovníky Hattricku. To můžeš udělat kliknutím na odkaz "Pomoc" v menu a pak kliknutím na odkaz "Kontaktuj pracovníky HT" na pravé straně, nebo kliknutím na link "Napiš nám" v levém menu. Obě metody tě zavedou na stejnou stránku.


Komunita

Sekce komunita ukrývá nejrůznější odkazy na jiné webové stránky zabývající se Hattrickem. Mnoho týmů provozuje svou vlastní domovskou stránku, což podporujeme. Jiní manažeři vyvíjejí CHPP aplikace nebo vydávají časopisy či noviny o dění na Hattricku. To nás nezměrně těší!

Pro podporu interakce mezi hráči nabízejí stránky různé druhy komunikace.

* Pošta

    Díky HT-poště nemusíš odcházet ze stránek Hattricku, abys mohl s ostatními hráči probírat taktiku na další zápas či se hecovat se soupeřem před nadcházejícím zápasem. Kdykoliv můžeš odesílat zprávy jiným hráčům skrz hlavní stránku jejich týmu. Pokud ti někdo zašle poštu, najdeš ji ve své schránce.

* Konference

Hattrick má vlastní konferenční systém pro každou soutěž i zemi, stejně jako pro všechny federace. Dostaneš se tam pomocí odkazu "Konference" v nabídce Hattricku. Konference jsou až po okraj přeplněné zkušenými hráči Hattricku, což z nich dělá ideální místo pro hlubší diskuze. Konference existují v mnoha různých jazycích.


Aktuality

"Aktuality" je název pro informační kanál Hattricku. Pokud jsi jedním z Fanoušků Hattricku, máš tuto službu přístupnou. Okno této služby se pravidelně aktualizuje a informuje tě například o tom, že ti přišla HT-Pošta, nebo že někdo přeplatil tvoji nabídku za hráče.


Horní lišta

V horní části okna se nachází lišta s odkazy na tvůj klub, tvoji soutěž a tvou zemi. Užitečná věc, pokud často bloudíš zahraničními ligami. Krom toho jsou zde i další informace - datum a HT čas a také informace o aktuálním počtu přihlášených uživatelů.4. Mladí hráči5. Specialisté


Tvůj tým může využít služeb řady odborníků nejrůznějších profesí. Pomáhají v různých oblastech, ale každý tě přijde na 60 000 Kč týdně.

Specialistů můžeš najmout neomezené množství, ovšem přínos každého dalšího specialisty je nižší než předešlého. Dva asistenti trenéra jsou lepší než jeden, ale jejich účinek rozhodně není dvojnásobný. Čtyři specialisté jsou o něco lepší než dva, opět ale nedochází ke zdvojnásobení účinku. K dispozici jsou odborníci následujících profesí:

 • Trenér brankářů - Zlepšuje formu brankářů a také efektivitu tréninku Chytání, jako by měl trenér lepší trenérské schopnosti.
 • Asistent trenéra - Podobně jako trenér brankářů, má stejný efekt, jako bys měl lepšího trenéra, hráči v poli si tedy drží lepší formu a také lépe trénují. Nemá ale žádný efekt na trenérovy vůdčí schopnosti.
 • Sportovní psycholog - Zvyšuje sebevědomí a do určité míry i náladu v týmu.
 • Tiskový mluvčí - Vylepšuje obraz klubu u sponzorů a fanoušků.
 • Ekonom - Pokud je klub hodně zadlužen, či disponuje-li velkou finanční rezervou, dokáže ekonom snížit úroky, nebo úspory výhodně investovat.
 • Fyzioterapeut - Snižuje pravděpodobnost zranění.
 • Lékař - Pomáhá zraněným hráčům rychleji se uzdravit.


Propouštěnému specialistovi musíš zaplatit odstupné ve výši 60 000 Kč. Pokud zaměstnáváš více než deset specialistů stejné profese (trenéři brankářů a asistenti trenéra se z tohoto pohledu pokládají za jedinou profesi), může dojít k potížím při jejich součinnosti s neblahými následky na atmosféru v týmu, ekonomiku a další dění v klubu - včetně zmaření účinků tréninku. S každým dalším specialistou, jedenáctým stejného zaměření počínaje, se riziko i důsledky zvyšují.

Počty najatých specialistů si můžeš ověřit pod odkazem "Klub" v nabídce "Tvůj tým". Zde lze také specialisty najímat a propouštět. 6. Fanoušci & sponzoři


Dobří hráči a fungující infrastruktura jsou pro dobrý tým samozřejmostí. Bez tribun plných věrných fanoušků však nemá tvůj tým budoucnost! Počet fanoušků má na ekonomiku týmu stěžejní vliv: příjmy ze vstupného, členské příspěvky i příjmy od sponzorů, to vše závisí na tom, jak fanoušci smýšlejí o tvém týmu.

Nálada fanoušků se zlepšuje, když tým vítězí (zvláště v důležitých zápasech) a střílí hodně branek. Naproti tomu prohru 0-3 na domácí půdě fanoušci určitě oslavovat nebudou! Jejich přízeň je vrtkavá. Jeden týden jsi pro ně král a hrdina, další chtějí tvoji hlavu. Jádro tvých fanoušků tvoří skalní příznivci klubu. Ti nepřestanou tým podporovat kvůli několika zaváháním, ale i na jejich počtu se nakonec úspěchy a neúspěchy týmu projeví. Fanklub skalních příznivců si tým buduje po několik sezón. Nejlepší týmy, hrající několik sezón nejvyšší soutěž, mají většinou také největší fankluby.Důležitým zdrojem klubových příjmů jsou sponzoři. Sponzoři upřednostňují týmy s dobrou pověstí, se kterou bude jejich značka spojena. Proto od nich dostaneš tím více peněz, čím má tvůj tým větší fanklub a čím je úspěšnější. Jeden nebo více tiskových mluvčích také dokáže vylepšit mediální obraz týmu.

Před začátkem každé sezóny fanoušci "zapomínají", jak si tým vedl minulý rok, staré výsledky už je nezajímají. Vkládají velké naděje do nadcházející sezóny.

Jak se mění nálada fanoušků a sponzorů můžeš sledovat v sekci "Finance" v nabídce "Tvůj tým".


7. Finance


Na provoz svého klubu potřebuješ peníze. Každý víkend hradíš výdaje a inkasuješ příjmy za poslední týden. Časy se v jednotlivých zemích liší, přesné časy najdeš v sekci Ligová data. Na stránce "Finance" najdeš informace o plánovaném rozpočtu na daný týden i finanční výsledek za týden minulý. Pamatuj, že všechny příjmy a výdaje se v průběhu týdne sčítají a k jejich vyúčtování dochází na konci týdne. Například pokud koupíš hráče za 400 000 Kč, tak je ti hráč ihned k dispozici, položka rozpočtu "mimořádné výdaje" se zvýší o 400 000 Kč, ale na účtu bude prozatím stále stejný zůstatek. Se vstupným vybraným ze zápasu je to podobné, peníze se na účet připíší týden po samotném zápase (půl týdne u pohárových zápasů).

Peníze můžeš utrácet, i když na účtu žádné nemáš. Banka ti ráda přidělí úvěr až do výše 20 000 000 Kč, ale ten je zatížen vysokými úroky. Pokud tvé dluhy přesáhnou 20 000 000 Kč, obdržíš varovnou zprávu o hrozícím bankrotu. Pokud svou bilanci do dvou týdnů od varování nevrátíš pod úvěrový limit 20 000 000 Kč, může se stát, že ti bude tým odebrán! Avšak již dluhy výrazně nižší, než je tento limit, s sebou nesou vysoké úroky, které jsou samy o sobě těžko splatitelné, proto se raději drž daleko od tohoto limitu! Pamatuj, že ekonomové nedokáží snížit úroky z úvěru nad 20 000 000 Kč, takže nepočítej s tím, že tě v takovém případě zachrání.

Navíc, pokud budou tvé dluhy přesahovat 8 000 000 Kč, nebudeš moci nakupovat nové hráče. Předtím, než nabídneš určitou částku za hráče, budou zhodnoceny tvé ostatní aktivity na trhu, tj. kolik nabízíš celkem za ostatní hráče, i kolik jiní manažeři nabízí za hráče tvé.

Prostě si zadlužení pořádně rozmysli!

Význam jednotlivých položek rozpočtu:

 • Příjmy od sponzorů - udržuj se sponzory dobré vztahy a oni ti budou přispívat vyššími částkami.
 • Příjmy ze vstupného - hrál jsi poslední ligové kolo doma a/nebo jsi hrál zápas v týdnu (pohár/přátelák)? Podrobnosti o příjmech ze vstupného najdeš v kapitole Stadion.
 • Příjmy z investic - pokud zaměstnáváš ekonomy, můžeš díky nim získávat úroky z peněz, které ti leží v bance. Stejně tak ti mohou pomoci snížit úroky z dluhů. Maximální týdenní úrok je 1 000 000 Kč. Uvědom si, že pokud se příliš zadlužíš, nezachrání tě před bankrotem ani armáda ekonomů.
 • Mimořádné přijmy - svůj rozpočet můžeš v průběhu týdne jednorázově vylepšit, především prodejem hráčů, ale i členskými poplatky od nových členů fanklubu (každý platí 1 200 Kč).
 • Výdaje za hráče - každý týden (s výjimkou posledního týdnu sezóny) zaplatíš za každého hráče určitou částku, která zahrnuje cestovní náklady, dresy a mzdu hráče. To vše přijde na nejméně 10 000 Kč plus další částku podle hráčových schopností a věku. Hráči hrající v jiné zemi, než ze které pocházejí, stojí klub o 20% více.
 • Zaměstnanci - každému svému specialistovi platíš týdně 60 000 Kč.
 • Stadion - o provozu a údržbě stadionu se dozvíš více v následující kapitole. Pamatuj, že platíš stejnou částku bez ohledu na to, zda hraješ doma nebo venku.
 • Investice do juniorského týmu - žádné, malé, střední nebo velké.
 • Úroky - pouze pokud čerpáš bankovní úvěr.
 • Mimořádné výdaje - peníze stojí nejen nákup hráčů, ale i výměna trenéra, propuštění specialisty, povolání juniora a další věci. Všechny jednorázové platby se přičítají do této položky.

Na konci každé sezóny sponzoři vyplácejí bonusy, pokud se jimi sponzorovaný tým dobře umístil. Bonusy se vyplácejí za první, druhé, třetí a čtvrté místo. Výše bonusu závisí na umístění tvého týmu a soutěži, kterou hraje:

Soutěže1234
První liga30 000 000 Kč19 800 000 Kč15 000 000 Kč7 520 000 Kč
II.liga22 000 000 Kč14 400 000 Kč10 800 000 Kč5 400 000 Kč
III.liga15 000 000 Kč9 600 000 Kč7 200 000 Kč3 600 000 Kč
IV.liga9 600 000 Kč6 000 000 Kč4 800 000 Kč2 400 000 Kč
V.liga6 000 000 Kč3 600 000 Kč3 000 000 Kč1 520 000 Kč
VI. liga3 600 000 Kč2 400 000 Kč1 800 000 Kč920 000 Kč
Další ligy2 400 000 Kč1 800 000 Kč1 200 000 Kč600 000 Kč

Tým rovněž obdrží bonus 400 000 Kč, pokud se jeho hráč stane Králem střelců. Odměna se vyplácí po odehrání posledního ligového kola. Pokud se o titul Krále střelců dělí víc hráčů, obdrží odměnu všechny kluby, které hráče v tu dobu vlastní, pokud se ale o titul dělí více hráčů z jednoho klubu, obdrží tento klub odměnu pouze jednou.

Svůj rozpočet a všechny záležitosti týkající se ekonomiky můžeš najít, nečekaně, v sekci "Ekonomika" v nabídce "Tvůj tým".

Prémie za postup:
Týmy rovněž souhlasily s tím, že za postup do vyšší ligy budou vypláceny zvláštní bonusy. Pokud tvůj tým postoupí přímo z 6. či vyšší divize, získáš vyšší prémii než týmy, které postoupily až na základě kvalifikace. V případě, že kvalifikační zápas prohraješ, nedostaneš bonus žádný. Od ligové úrovně VII se kvalifikační zápasy nehrají. Z lichých úrovní (VII, IX, XI, atd.) postupují automaticky první dva týmy. Ze sudých úrovní (VIII, X, XII, atd.) pouze vítěz soutěže. V případě dvou postupujících týmů získá vítěz vyšší a druhý tým nižší prémii. V případech, kdy postupuje pouze jeden tým, získá prémii pouze on. Všechny postupující týmy také získají 10 % fanoušků navíc (sestupujícím týmům naopak 10 % fanoušků ubyde).

ÚroveňPřímo postupujícíPostupující z kvalifikace
Nejvyšší úroveň21 000 000 Kč-----
Úroveň 215 200 000 Kč4 800 000 Kč
Úroveň 310 400 000 Kč3 200 000 Kč
Úroveň 46 800 000 Kč2 000 000 Kč
Úroveň 54 000 000 Kč1 200 000 Kč
Úroveň 62 400 000 Kč800 000 Kč
Ostatní úrovně1 600 000 Kč400 000 Kč

Malý příklad, jak může prémiový systém vypadat:

Tým A vyhraje 4. ligu a postoupí přímo do 3. ligy. Dostane tedy 9 600 000 Kč za výhru své soutěže a 6 800 000 Kč jako bonus za přímý postup. Celkem tedy: 16 400 000 Kč.

8. Stadion


Tvůj tým začíná s malým stadiónem, který však můžeš během své manažerské kariéry rozšiřovat. Pro rozšíření máš na výběr čtyři různé typy tribun, s různými výdaji i možnými příjmy, zaměřené na různé skupiny fanoušků.

Cena konstrukce    Týdenní údržba    Příjem
Místa k stání1 800 Kč20 Kč260 Kč
Místa k sezení     3 000 Kč28 Kč380 Kč
Krytá sedadla3 600 Kč40 Kč520 Kč
Místa ve VIP lóži12 000 Kč100 Kč1300 Kč

Snižování kapacity stadionu stojí 240 Kč za jedno místo bez rozlišení typu . Počítej rovněž s příplatkem 400 000 Kč za každou přestavbu, nezávislém na počtu a typu míst, která stavíš či rušíš.

Celkový počet platících diváků a v případě domácího zápasu i počet prodaných lístků na jednotlivé typy míst najdeš v zápisu z utkání. Příjmy ze zápasu jsou rozdělovány mezi kluby rozdílně, v závislosti na druhu utkání.

Ligové zápasy
Domácímu týmu náleží veškeré příjmy ze vstupného.

Pohárové zápasy
Domácí tým dostává dvě třetiny příjmu, hostující tým zbylou třetinu.

Přátelské zápasy a kvalifikace
Týmy si příjem rozdělí rovným dílem.


Je vhodné nabídnout návštěvníkům na výběr různé typy sedadel. Někteří přijdou na zápas pouze tehdy, když pro ně budeš mít k dispozici pohodlná místa k sezení, existuje i malá skupinka manažerů, pro které je dobré pouze místo ve VIP lóži, kde si mohou objednávat různé lahůdky a probírat obchod. Jiní dávají přednost místům k stání, protože si nemohou dovolit dražší vstupenku. Obsazenost míst pod střechou a VIP lóží není ovlivněna špatným počasím tolik, jako u ostatních typů. Většina diváků se spokojí s místy k stání, takže těch bys měl postavit nejvíc.

Přestavba stadionu nebude provedena okamžitě po objednání, zabere nějaký čas, týden i více, což záleží na jejím rozsahu.

Úpravy svého stadionu můžeš objednat v sekci "Stadion" v nabídce "Tvůj tým". V této sekci můžeš také přejmenovat svůj stadion, což tě bude stát 160 000 Kč (je třeba změnit spoustu cedulí a jiného vybavení).9. Regiony a počasí


Všechny kluby jsou v Hattricku zařazeny do určité země a v jejím rámci také do určitého regionu.

Například v České republice odpovídají regiony jednotlivým krajům. Svůj klub můžeš umístit do regionu, který je ti nejbližší. Zřejmě to bude ten, ve kterém žiješ, ale není to podmínkou.

Nemusíš zvažovat, zda je lepší ten či onen - všechny jsou, a také zůstanou, rovnocenné.

K čemu tedy regiony jsou? Začněme jejich nejdůležitější funkcí, kterou představuje počasí. Všechny zápasy konané v daném regionu jsou hrány za stejného počasí. Pro každý region se určuje další vývoj počasí během každé denní aktualizace. Jaké počasí panuje ve tvém regionu dnes a jaká je jeho předpověď na zítřek, zjistíš pod odrážkou "Region". Jak je známo, předpověď počasí nevyjde vždy, ale poměrně často správná bývá. Počasí se nemění zcela náhodně, částečně je ovlivněno tím, jak bylo předchozí den. Pokud dnes například pršelo, je o něco pravděpodobnější, že bude deštivo i zítra.

Ať se rozhodneš pro kterýkoliv region, pravděpodobnost že přijde déšť, bude jasno, polojasno nebo zataženo, je stejná jako v jakémkoliv jiném. Žádné oblasti nejsou, co se týká počasí i čehokoliv jiného, nijak zvýhodněny.

Počasí má v Hattricku vliv na několik věcí. Předně je to návštěvnost - za špatného počasí bude mít zřejmě méně lidí chuť přijít se na zápas podívat. Rovněž vlastnosti hráčů s některými speciálními schopnostmi podléhají změnám počasí, podrobněji je to rozebráno v následující kapitole.

Regiony by také měly přispívat k zábavnosti hry, proto může manažer z určité oblasti sledovat, kolik je registrováno hráčů ze stejného regionu, kolik z nich je právě přihlášeno atd. Může být výzvou vlastnit nejlepší klub v regionu nebo dostat co možná nejvíce hráčů z oblasti do národního týmu. Každý region má také svoji konferenci, kde lze probírat aktuální regionální témata.

Pokud se tým rozhodne změnit region (např. pokud se manažer přestěhoval), zaplatí 400 000 Kč a jeho fanklub opustí 3 % fanoušků. Změnu lze provést pouze v přestávce mezi sezónami.

Zeměpisná šířka a délka jednotlivých regionů může být nepřesná kvůli zaokrouhlování. Tyto údaje jsou určovány na základě libovolně zvoleného místa v daném regionu. Pokud najdeš region ztracený někde ve světě, informuj o tom, prosím, svého GM.10. Zápas


Najít nejlepší sestavu je jedna z největších výzev Hattricku. Každý z hráčů má osm dovedností. Ty jsou užitečné pro různé pozice v sestavě a jsou důkladněji popsány v kapitole "Hráči". Nejdřív ale potřebuješ pochopit, jak zápasy v Hattricku fungují.

V každém poločase proběhne určitý počet gólových šancí. Více by si jich měl vytvořit tým se silnější zálohou. Ve druhé půli začíná do hry výrazněji vstupovat kondice: to může vést k tomu, že tým se silnou záložní řadou, ale bez dostatečné výdrže, ovládne první půli, zatímco ve druhém poločase převezme iniciativu soupeř.

Gólové šance se mohou zrodit v jednom ze tří útočných sektorů (pravé křídlo, levé křídlo a střed) a také ze standardních situací (přímé volné a pokutové kopy). Tým může skórovat také díky některé ze "Speciálních událostí" (více o nich viz níže).

Ke skórování ze standardní situace je nutné, aby hráč, který ji zahrává, dokázal přelstít soupeřova brankáře.

Domácímu týmu pomáhají fanoušci. Běžně budeš mít vyšší procento držení míče v domácím prostředí než venku. Rovněž rozhodčí mají tendenci přisuzovat pokutové kopy spíše domácím než hostům.

Pokud je zápas derby - hrají spolu dva týmy ze stejného regionu - mají oba týmy "výhodu domácího prostředí". Když se utkání odehrává na neutrální půdě (v neutrálním regionu), nebudou soupeři tak motivováni, jako před domácím publikem.

Svou roli hraje i osobnost trenéra. Tým, který vede útočně laděný trenér, je v útoku lepší než stejný tým pod vedením trenéra vyznávajícího spíše obrannou hru. Nevyhraněný trenér mírně podpoří obranu i útok.

Dalšími důležitými faktory pro úspěch týmu jsou nálada v týmu a sebedůvěra. Vše o tom, jak Hattrick simuluje tyto záležitosti, si můžeš přečíst v kapitole "Psychologie".

Speciální události
Vedle branek docílených herní převahou (např. tím, že má tým lepší útok než soupeř obranu), může nastat některá z tzv. "speciálních událostí". Ty ovlivňují buď individuální výkon hráče na zbytek zápasu nebo vedou ke gólu, případně alespoň ke gólové šanci. Toto jsou možné zvláštní události:

Speciální události spjaté s počasím
Speciální dovednosti se více či méně hodí do různého počasí. Pokud se "vliv počasí" během zápasu u konkrétního hráče projeví, bude jeho výkon ovlivněn až do skončení zápasu a odrazí se to i na jeho pozápasovém hodnocení.

Technický hráč při dešti ztratí něco ze zakončování a tvorby hry, naopak při slunném počasí předvede ze stejných dovedností ještě něco navíc.
Silový hráč bude mít lepší zakončování, bránění a tvorbu hry v dešti, zatímco na slunci ze zakončování část ztratí a navíc se rychleji unaví.
Rychlý hráč přichází v deštivém počasí o část dovedností zakončování a bránění. Bránění ztrácí také za slunečného počasí.

"Gólové" speciální události
Nepředvídatelný hráč umí využít svou dovednost v přihrávání k nečekané dlouhé přihrávce, své umění skórovat k vstřelení překvapivé branky i z nevýhodné pozice, prostě být nepředvídatelný ve vytváření šancí. Pokud obránce či střední záložník s touto schopností je slabý v bránění, může udělat hloupou chybu, zkazit přihrávku a dát tak šanci soupeři.
Rychlý krajní záložník nebo útočník dokáže vytvořit šanci rychlým průnikem. Tomu může zabránit defenzivní hráč soupeře (obránce nebo střední záložník), který je rovněž rychlý, nebo umí dobře bránit.
Technický krajní záložník nebo útočník umí vytvořit gólovou šanci, pokud ho brání z pozice středního záložníka nebo obránce hlavičkář.
Krajní záložník s kvalitní dovedností křídlo dokáže vytvořit šanci pro druhého krajního záložníka nebo útočníka. Pokud je tento hráč specialista hlavičkář nebo má odpovídající výši dovednosti zakončování, bude mít lepší vyhlídky na její úspěšné zakončení.
Kterýkoliv hráč s dostatečnou úrovní dovedností standardní situace a zakončování dokáže docílit zvýšení skóre střelou z dálky.
Roh: Ke vstřelení branky po rohovém kopu potřebuje tvůj hráč určený k zahrávání standardních situací co možná nejvyšší stupeň dovednosti standardní situace a hráč, na kterého roh namíří, by měl být dobrý v zakončování. Čím větší budeš mít v týmu počet hlavičkářů a čím menší bude jejich počet v týmu soupeře, tím větší jsou tvé šance ke vstřelení branky. Pokud žádného takového nemáš, budeš při rohových kopech poměrně výrazně zranitelný a naopak nebudeš ve stejné situaci příliš nebezpečný protivníkovi.
Zkušenost: zkušení krajní záložníci a útočníci mohou skórovat díky svým zkušenostem. Nezkušení obránci a střední záložníci mohou udělat chybu a nabídnout tak soupeři skvělou šanci k ohrožení branky.

Únava: unavení defenzivní hráči (obránci a střední záložníci) mohou dělat chyby. Pokud nejsou útočníci soupeře taktéž unaveni, může jim to výrazně usnadnit dobývání tvé svatyně.

11. Taktiky


Přehled
Na začátku utkání se v zápisu objeví, jakou taktiku oba soupeři zvolili (pokud to není "Normální" taktika, informace o ní se nevypisuje).

K určení taktiky použij klasický formulář pro nastavení sestavy. Pamatuj, že není možné přednastavit obvyklou taktiku, jak to můžeš udělat u sestavy. Pokud nezvolíš taktiku pro každý jednotlivý zápas zvlášť, použita bude "Normální" taktika.

Nátlaková hra
Taktika "Nátlaková hra" znamená, že se všichni tví hráči budou pokoušet vyvinout tlak na hráče soupeře a tak více dbát na narušení soupeřova útoku než na vytváření svých šancí. Výsledkem je snížení počtu šancí na obou stranách.

Nevýhoda této taktiky spočívá v rychlejším spotřebovávání kondice tvých hráčů.

Existují dvě věci, které mohou výrazně zvýšit tvé šance úspěšně redukovat množství útoků v zápase: Celková schopnost bránění všech tvých hráčů v poli a jejich kondice. Pokud má hráč specialitu "Silový", jeho schopnost bránění se počítá v takovém případě dvojnásobně. Kondice se bere v potaz při počítání úrovně nátlakové hry, takže čím je tvůj hráč unavenější, tím menší tlak je schopen vyvinout na soupeře. Jako vždy platí, že hráči s excelentní (či lepší) kondicí neztrácí během zápasu nic ze svých kvalit (tedy alespoň ne kvůli únavě). Zkušenost ovlivňuje schopnost napadat stejným způsobem, jako běžný výkon v běžném zápase.

Kdykoliv je možná šance jednoho z týmů zlikvidována druhým za použití této taktiky, zobrazí se tato informace v zápisu ze zápasu. Jinak by ses nikdy nedozvěděl, že jeden z týmů mohl jít do šance.

Ve chvíli, kdy hrají nátlakovou hru oba soupeři, účinky omezení šancí se sčítají, a tím méně šancí si soupeři vytvoří.

Protiútoky
Po každém nezdařeném soupeřově útoku existuje šance vyrazit do rychlého protiútoku. Z této taktiky však může těžit pouze ten z obou týmů, který není silnější v záloze. Pokud soupeře v záloze předčíš, budou se na tvůj tým vztahovat pouze nevýhody této taktiky (viz níže).

Na druhou stranu - pokud máš silnou obranu a dobrý útok a naopak v záloze za soupeřem pokulháváš, je výborný nápad tuto taktiku použít, zvláště pokud má tvůj soupeř opačnou specifikaci (silnou zálohu a nepříliš kvalitní útok). Pak je tato taktika přesně to pravé, co ti umožní mnoho šancí na protiútoky.

Nevýhodou je ztráta 7% z výkonu zálohy.

Tvá schopnost založit protiútok závisí (kromě toho že nebudeš lepší v záloze, jak jsme si řekli) na celkové míře dovedností bránění a přihrávání tvých obránců. Počítají se pouze obránci, takže pokud hraješ 5-4-1, pak bude oběma dovednostmi přispívat do hodnocení pět hráčů.

Pro úroveň zvládnutí této taktiky jsou přihrávky dvakrát důležitější dovednost než bránění!

Zkušenost ovlivňuje stupeň zvládnutí protiútoků stejným způsobem jako běžný výkon v zápase.

Pokud se dostaneš do protiútoku, v zápisu z utkání o tom bude zmínka, ať dáš branku či nikoliv.

Stojí za pozornost, že protiútok může nastat u jakéhokoliv týmu, i když nezvolil tuto taktiku. Tyto protiútoky nezávislé na taktice se mohou objevit i u týmů se zálohou silnější, než má soupeř. Nicméně bez použití taktiky se protiútoky vyskytují jen velmi zřídka.

Útok středem
Při použití taktiky útoků středem se bude tvůj tým snažit směřovat většinu útoků středem pole na úkor křídelních útoků. V podstatě to znamená, že útoky po křídlech obětuješ ve prospěch středního útoku. Získáš tak "směnný kurs" 1:1 - celkový počet útočných akcí tedy zůstane nezměněn.

Nevýhodou této taktiky je oslabení krajních obran.

Tvá schopnost přesunout útok do středu je závislá na celkové úrovni přihrávek všech tvých hráčů v poli. Zkušenost ovlivňuje schopnost útočit středem stejným způsobem jako běžný výkon v běžném zápase.

Procentuální nárůst útoků středem je až 40%. Dosáhnout této hranice je však těžší u zápasů v první lize než v zápasech ve IV. úrovni. Stejné relativní měřítko platí i u ostatních taktik. Nejnižší garantovaný nárůst je naopak 20%. Běžně se ale toto číslo bude pohybovat někde mezi uvedenými hodnotami v závislosti na úrovni zvládnutí taktiky útok středem.

V zápise z utkání neuvidíš, že nějaký útok jde středem právě díky zvolené taktice, že byla použita je poznat pouze z výpisu na začátku utkání a také z hodnocení výkonu týmu. Jednotlivé šance jsou však, samozřejmě, zvolenou taktikou ovlivněny.

Útok po křídlech
Funguje prakticky stejně jako útok středem, s tím rozdílem, že se tví hráči budou snažit soupeře zdolat hlavně útoky po stranách hřiště.

Nevýhodou této taktiky je oslabení střední obrany.

Nápaditá hra
Když svému týmu přikážeš, aby hrál více nápaditě, hráči budou více využívat svých specialit. To vede k vyšší pravděpodobnosti výskytu speciálních událostí (pozitivních i negativních) u obou týmů. Pokud se oba týmy rozhodnou hrát tuto taktiku, šance na speciální událost tím vzroste ještě víc.

Tým hrající nápaditě však bude klást menší důraz na obranu, což povede ke snížení hodnocení obran.

Tato taktika bude vhodná zejména pro týmy, které se orientují na speciální události (tj. týmy s větším množstvím hráčů se specialitou).


 

12. Individuální pokyny a změna rozestavení


Pokyny k zápasu můžeš hráčům zadat pomocí stejnojmenné stránky. Hráč může hrát buď jako "normální" útočník, záložník atd., nebo můžeš jeho hru ovlivnit jedním ze dvou způsobů. (Všimni si rozdílu mezi nimi, je to velmi důležité!)

 • Individuální pokyny - hráč zůstává na postu, který je mu určen rozestavením, dostává však speciální pokyny. Například střední záložník může dostat "defenzivní" úkoly - stále je to záložník tvořící hru, ale oproti klasickému záložníkovi klade větší důraz na obranu než na útok.
 • Změna rozestavení - hráč dostává za úkol hrát na zcela jiné pozici, než odpovídá jeho označení na soupisce. Příklad: "Střední záložník 1" dostane za úkol hrát na pozici "Střední obránce navíc". Kompletně tak převezme roli "normálního" středního obránce. Ve výsledku to znamená, že jsi právě změnil základní rozestavení 4-4-2 na formaci 5-3-2! Všimni si, že dotyčný hráč je stále nazýván "Střední záložník 1" (z důvodu snazší identifikace), ale hraje na pozici středního obránce.

Změnu rozestavení z klasické formace 4-4-2 můžeš provést pouze tímto způsobem. Tým, ve kterém všichni hráči dostali individuální pokyn "Defenzivní" bude stále hrát v rozestavení 4-4-2, pouze s výrazně obranným stylem hry.

Co se individuálních pokynů týče, máš na výběr ze 4 možností (nemusíš si je pamatovat, jejich názvy jsou poměrně vše říkající):

 • Ofenzivní (nelze použít u útočníků, ti už mají útok přímo v popisu práce).
 • Defenzivní (nelze použít u středních obránců).
 • Hrající na křídlo (střední obránci, záložníci a útočníci s tímto pokynem si víc hledí křídelního prostoru).
 • Hrající na střed (pouze křídla a krajní obránci; zčásti přebírají úkoly středních záložníků/obránců).

Změnu rozestavení lze provést třemi příkazy:

 • Útočník navíc
 • Střední záložník navíc
 • Střední obránce navíc

Není možné přemístit hráče jako další Křídlo nebo Krajního obránce. Vždyť například dvě pravá křídla odporují zdravému rozumu. Na druhou stranu - vždycky se může v tvé sestavě objevit "Střední záložník 2" - "Hrající na Křídlo" posilující příslušnou stranu.

Pokud hráče přesuneš na jinou pozici, bude působit jako kterýkoli hráč na tento post určený, nebude však schopen zcela optimalizovat pro tuto pozici svůj výkon (hráč s pokynem "Střední záložník navíc" bude tedy ke hře přispívat o něco méně než normální střední záložník). Víc hráčů na stejné pozici si zkrátka vždycky bude trochu překážet.

Pravidla omezující taktiku
Ve skutečnosti nehraje žádný tým v rozestavení 1-0-9. Což je jasné, protože se to nevyplácí. A nevyplácí se to ani v Hattricku. Existují zde dva způsoby, jak tě odradit od příliš divokého experimentování:

 • "Zmatení" - Pokud pro zápas určíš jiné rozestavení než 4-4-2, může se stát, že tví hráči budou zmatení a zahrají hůře než obvykle. Čím nestandardnější je toto rozestavení, tím více budou tví hráči zmateni. (Toto nebezpečí může být sníženo "rutinou" a "zkušenostmi" - viz níže). Pokud je při zápase hra týmu ovlivněna zmatením, objeví se tato informace v zápise z utkání i s mírou závažnosti. Stupnice se pohybuje od "odstrašující" po "excelentní" a udává organizovanost hry týmu po tomto zmatení. Událost oznamující pokles organizovanosti hry na "katastrofální" znamená vážné důsledky, naopak pokles na "solidní", nemá na hru týmu téměř žádný efekt. Kromě rozestavení 4-4-2, ve kterém se nevyskytuje zmatení, je k dispozici ještě šest dalších standardních rozestavení, kde je riziko zmatení o hodně nižší než v extrémnějších rozestaveních:
  • 4-3-3 (např. jeden z tvých záložníků byl přesunut do útoku)
  • 5-3-2 (např. jeden z tvých záložníků byl přesunut do středu obrany)
  • 3-5-2 (např. jeden z tvých obránců byl přesunut do středu zálohy)
  • 4-5-1 (např. jeden z tvých útočníků byl přesunut do středu zálohy)
  • 3-4-3 (např. jeden z tvých obránců byl přesunut do útoku)
  • 5-4-1 (např. jeden z tvých útočníků byl přesunut do středu obrany)

  Poslední dva typy rozestavení (3-4-3 a 5-4-1) jsou pro hráče poněkud náročnější na naučení, nicméně všech šest lze považovat za standardní alternativy.
  Pokud během utkání nastane zmatení, objeví se o něm zpráva v zápisu.
 • Riziko absence účinků tréninku - pokud v zápase užiješ příliš výstřední rozestavení (například 7 obránců), způsobený zmatek může být takový, že účinek celého týdenního tréninku a zkušenosti, které mohly být v zápasech nasbírány, budou ztraceny. Všimni si, že toto riziko nastává ve chvíli, kdy máš v jedné části týmu o 2 hráče navíc proti základnímu rozestavení, například 4 střední obránce či 4 střední záložníky. Čím více je přelidněno, tím více riskuješ. (To je varování týmům, které by chtěly kupříkladu posílit účinek tréninku útočníků hrou v rozestavení 0-0-10).

Všimni si, že nemusíš experimentovat s různými formacemi. 4-4-2 bez individuálních pokynů může být považováno za standardní rozestavení. Když někoho přemístíš, nepatrná část jeho dovedností zůstane nevyužita. Mnoho manažerů samozřejmě věří, že neobvyklé rozestavení se jim vyplatí. Možná tak mohou lépe využít schopnosti mužstva, anebo věří, že tak přechytračí svého soupeře.13. Zkušenosti a rutina


"Zkušenost" napodobuje to, že 28 letý hráč s určitými dovednostmi si během své kariéry osvojil schopnosti, které se k těmto dovednostem přímo nevztahují, ale přesto ovlivňují jeho výkon na hřišti.

Herní návyky jsou reprezentovány dvěma ukazateli:

 • Zkušenosti - osobní charakteristika každého jednotlivého hráče.
 • Týmová rutina při hře v konkrétním rozestavení. Vlastnost, která se týká mužstva jako celku.

Během utkání se tyto vlastnosti uplatňují při třech různých příležitostech:

 • Zmatení – Jestliže použiješ jiné rozestavení než 4-4-2, a především pokud zvolíš jiné než jedno ze šesti standardních rozestavení (4-3-3, 5-3-2, 3-5-2, 4-5-1, 3-4-3, 5-4-1), vystavuješ se riziku, že tým bude hrát chaoticky. Zda ke zmatkům ve hře dojde, je ovlivněno několika faktory:
  • Pokud má tým toto rozestavení zažité (viz níže), riziko klesá. Rutina týmu v určitém rozestavení má pouze právě toto jediné využití.
  • Jestliže je součet zkušeností hráčů (i s bonusem kapitána, viz níže) vysoký, riziko klesá.
  • Čím více se rozestavení odchyluje od základního 4-4-2, tím je riziko zmatení vyšší. Při 4-4-2 ke zmatení dojít nemůže.
  • Zda tým postihne zmatení, se testuje před začátkem zápasu. Další ověřování mohou být prováděna i během utkání. Pokud je hra týmu ovlivněna zmatením po skončení prvního poločasu, může trenér o přestávce udělit taktické pokyny a částečně tak pro druhý poločas situaci zlepšit.
 • Penaltový rozstřel – Pro hráče není nic víc nervydrásajícího, než čelit penaltovému rozstřelu na konci nerozhodného pohárového či kvalifikačního utkání. Při každém pokutovém kopu (nevztahuje se na penalty kopané v průběhu zápasu) je proveden test hráčových zkušeností. Proto určitě na první penaltu neposílej roztřeseného 17letého debutanta! U penaltových střelců jsou dále brány v úvahu dovednosti zakončování a standardní situace a také speciální vlastnost technických hráčů. Brankáři čelí střelcům pomocí své dovednosti chytání.
 • Vypjaté momenty – Při extrémně důležitých nebo vypjatých zápasech mohou nezkušení hráči podlehnout tlaku a hrát nesoustředěně. Čím méně zkušeností mají, tím většího množství chyb se pravděpodobně budou dopouštět. Takto postiženo může být pouze mužstvo s nižší celkovou úrovní zkušeností.

Zatím jsme se zabývali tím, jak zkušenosti hráčů a rutina týmu s určitou formací během zápasu působí. Jak ale tyto vlastnosti vylepšit?

Zkušenosti:
Hráči získávají zkušenosti hraním zápasů. (Zkušenosti získané v přátelském utkání týmů ze stejné země jsou asi poloviční oproti zkušenostem z mezinárodního přátelského utkání).

 • Zkušenosti, které si hráči odnesou z ligových střetnutí, se mohou mírně lišit, takže můžeš v rychlosti nárůstu zkušeností různých hráčů zaznamenat určité odchylky. Tyto odchylky jsou zcela náhodné. Na úroveň získaných zkušeností nemá vliv ligová úroveň, na které byl zápas odehrán.
 • V pohárových zápasech hráči získávají přibližně dvojnásobné zkušenosti oproti zápasům ligovým.

Týmová rutina v určitém rozestavení
Pokaždé, když tvůj tým hraje (a v tomto ohledu mají přátelská i soutěžní utkání stejný efekt) v jednom ze šesti standardních rozestavení (4-3-3, 5-3-2, 3-5-2, 4-5-1, 3-4-3, 5-4-1), získává v něm rutinu. Taktiku 4-4-2 jsou hráči vždy schopni zahrát s nejvyšší možnou rutinou. V sestavě odlišné od těchto sedmi základních mužstvo nemůže získat rutinu a pokud chceš takové rozestavení použít, musíš se spolehnout na individuální zkušenosti hráčů.

Pokud tým v určitém rozestavení nějaký čas nehraje, pomalu v něm rutinu ztrácí. Je vhodné hrát stále jedno ze standardních rozestavení, případně střídat dvě alternativy. Pokud budeš střídat více různých rozestavení, nemůžeš se divit, že budou hráči zmatení. Zároveň platí, že s každým prodejem hráče může týmová rutina poklesnout.

Kapitán týmu
Před každým utkáním můžeš vybrat svému týmu kapitána. Ve chvíli, kdy se počítá celková rutina týmu, sečtou se hodnoty zkušeností jednotlivých hráčů. Poté je do výsledku zahrnuta také hodnota zkušeností a vůdčích schopností kapitána týmu. Toto je jediná, avšak poměrně důležitá, role kapitána. Tímto způsobem může zabránit nedorozuměním v mužstvu při hře v neobvyklém rozestavení, nebo ovlivnit závěr pohárového či kvalifikačního utkání!

Kapitánem musí být zvolen jeden z hráčů základní sestavy. Pokud si kapitána nezvolíš, hráči si ho těsně před začátkem utkání vylosují sami mezi sebou.


14. Hráči


Každý hráč má osm základních dovedností a je zde také několik dalších faktorů, které ovlivňují jeho výkon v nejrůznějších situacích. Proberme si teď hráčovy základní dovednosti:

Kondice
Rozhoduje o tom, nakolik hráč ztrácí během zápasu svůj výkon. Nejdůležitější je tato vlastnost pro záložníky, především střední, ale také krajní, a dále pro stažené útočníky a ofenzivní obránce. Pro ostatní hráče je její vliv vcelku nepodstatný.

Tvorba hry
Každý úspěšný tým potřebuje mít v záloze schopné tvůrce hry, zvláště pak v jejím středu. Jinak nedosáhne vysokého procenta držení míče, což povede k menšímu počtu brankových příležitostí.

Křídlo
Schopnost vytvořit gólovou příležitost útokem po stranách hřiště. Je zcela zřejmé, že tato dovednost je nejdůležitější pro krajní záložníky, nicméně je prospěšná i pro krajní obránce.

Zakončování
Míč by měl skončit v brance. Nejdůležitější vlastnost útočníků. Důležitá pouze pro ně.

Chytání
Brankáři většinou nemají vysoké kvality v ostatních dovednostech, mají je však u této.

Přihrávky
Střelec je oceňován, ale hráč, jenž mu poslal přesnou přihrávku, je stejně důležitý. Z této vlastnosti těží především útočníci a záložníci.

Bránění
Schopnost zastavit útok soupeře. Bezpochyby nejdůležitější vlastnost pro všechny typy obránců. Užitečná rovněž pro záložníky.

Standardní situace
Jeden z tvých hráčů je pověřen zahráváním standardních situací. Kopat bude všechny přímé a pokutové kopy a v případně penaltového rozstřelu půjde na řadu jako první. Ve všech těchto případech je nutná vysoká úroveň této dovednosti.

Změny dovedností
Dovednosti se pozvolna vyvíjí. Mohou být zlepšovány tréninkem a když na hráče dolehnou léta, začne naopak pomalu ze svých dovedností ztrácet.

Více se o změnách dovedností dozvíš v kapitole věnované tréninku.

Co dovednosti skutečně znamenají
Následující tabulka by ti měla částečně pomoci při sestavování týmu. Ber ale na vědomí, že údaje v ní uvedené jsou pouze přibližné, někdy je výkonostní rozdíl mezi dvěma po sobě uvedenými vlastnostmi zcela minimální, jindy naopak obrovský.

Úroveň zálohy rozhoduje o tom, kolik šancí si tým během zápasu vytvoří. Na ostatních částech týmu pak závisí úspěšnost jejich proměňování.

Hráči bez individuálních pokynů (s pokynem "Normální").

Část týmuVlivy (nejdůležitější jsou na prvním místě)
ZálohaTvorba hry středních záložníků
Tvorba hry krajních záložníků
Útok po levém křídleKřídlo levého krajního záložníka
Zakončování útočníků
Přihrávky levého krajního záložníka
Přihrávky levého středního záložníka
Křídlo levého krajního obránce
Obrana levého křídlaChytání brankáře
Bránění levého krajního obránce
Bránění levého středního obránce
Bránění levého krajního záložníka
Bránění levého středního záložníka
Střední útokZakončování útočníků
Přihrávky útočníků
Přihrávky středních záložníků
Střed obranyChytání brankáře
Bránění středních obránců
Bránění obou krajních obránců
Bránění středních záložníků
Bránění obou krajních záložníků
Útok po pravém křídleKřídlo pravého krajního záložníka
Zakončování útočníků
Přihrávky pravého krajního záložníka
Přihrávky pravého středního záložníka
Křídlo pravého krajního obránce
Obrana pravého křídlaChytání brankáře
Bránění pravého krajního obránce
Bránění pravého středního obránce
Bránění pravého krajního záložníka
Bránění pravého středního záložníka

Vliv individuálních pokynů
PozicePokynÚčinek
Krajní obránceOfenzivníVíce Křídlo, trochu Tvorba hry, méně Bránění
DefenzivníVíce Bránění, méně Křídlo
Na středVíce Bránění ve středu, méně na křídle, méně Křídlo
Střední obránceOfenzivníDo určité míry Záloha, méně Bránění
Na křídloMéně bránění na středu, více na křídle, do určité míry Křídlo
Krajní záložníkOfenzivníVíce Křídlo, méně Bránění, o něco méně Tvorba hry
DefenzivníMéně Křídlo, více Bránění, o něco méně Tvorba hry
Na středVíce Záloha, méně Křídlo, méně Bránění
Střední záložníkOfenzivníVíce Přihrávky, méně Bránění
DefenzivníMéně Přihrávky, více Bránění
Na křídloMéně Záloha, více Křídlo
ÚtočníkDefenzivníDo určité míry Záloha, méně Zakončování
Více Přihrávky, a ještě více Přihrávky pokud je Technický.
Na křídloMéně Zakončování na středu. Využito Křídlo, více Zakončování na křídle.

Hráčské zvláštnosti

Hráči (ne všichni, jen asi polovina z nich) mají nějakou zvláštní dovednost, specialitu. Existuje pět hlavních herních stylů, na které se hráči mohou specializovat: "Technický", "Rychlý", "Hlavičkář", "Silový" a "Nepředvídatelný". Každá specialita, přestože zní jako užitečná vlastnost, má vedle výhod i svou stinnou stránku. Hráč s dobrou technikou se bude spoléhat na svou schopnost práce s míčem. Často bude obíhat velké a nemotorné obránce. Na podmáčeném hřišti bude mít ale problémy s protihráči, kteří spoléhají na jiné dovednosti.

Speciality působí v zápasech tak, jak je to popsáno v oddíle o "Speciálních událostech" v kapitole 10 (Zápas). Navíc mohou být užitečné při nejrůznějších taktikách popsaných v kapitole 15 (Sestava).

Existují i další vzácné speciality. Jejich účinky jsou více či méně nejasné a je na tobě, jestli se ti podaří je vypozorovat.

Zranění
Vůbec nezáleží na tom, jak dobrý je ve skutečnosti tvůj hráč, pokud nemá formu nebo je zraněn.

Ke zranění občas dochází. Zranění, mimo těch mimořádně lehkých, si vyžádají několikatýdenní rehabilitaci. Riziko zranění se zvyšuje úměrně tréninkové zátěži (viz níže). Starší hráči se léčí o poznání pomaleji. Nezapomeň také, že zobrazená doba zranění je pouze odhadovaná - pokud se tvůj hvězdný útočník zraní na jeden týden, může trvat třeba 8 či 9 dní, než se dá do pořádku.

Žluté a červené karty

Hráč může být během zápasu napomínán žlutou kartou nebo vyloučen. Dvě žluté karty v jednom zápase samozřejmě automaticky znamenají vyloučení. Rovněž to znamená, že nebude moci nastoupit v následujícím soutěžním utkání. To platí i v případě, že v jediném ročníku nasbírá v soutěžních zápasech tři žluté karty. Karty z ligových, pohárových a kvalifikačních utkání se nerozlišují. V případě, že hráč již v sezóně dostal dvě žluté karty v ligových utkáních a obdrží další v následujícím pohárovém střetnutí, nebude moci nastoupit v dalším soutěžním utkání, ať už se jedná o zápas ligový, pohárový nebo kvalifikační.

Před zápasem můžeš v seznamu hráčů zkontrolovat, jaké karetní tresty tví svěřenci nasbírali. Pokud si hráč odpykal svůj trest, symboly karet u jeho jména zmizí. Pokud nasbíral 3 žluté karty, najdeš vedle jeho jména symbol červené karty. Tak poznáš, že k zápasu nesmí nastoupit.

Hráči s neklidnou povahou (například odpovídající stupni "prchlivý") budou trestáni častěji, než ostatní. Zejména pokud jsou "ne vždy zcela čestní" nebo postrádají zkušenosti.

Symbol červené karty u suspendovaných hráčů zmizí po odehrání nejbližšího soutěžního utkání. Na konci sezóny jsou pak smazány všechny karetní záznamy. Karty z přátelských zápasů se nepočítají a ani není možné přípravným zápasem vymazat hráčův prohřešek.

Forma
Hráči se dostávají do formy a z formy a ty na tom mnoho nezměníš, kromě výměny hráče se špatnou formou za jiného s lepší. Také bys neměl zapomínat stavět hráče se špatnou formou do přátelských utkání, což zvyšuje šance na její zlepšení. U každého je uveden údaj o jeho "aktuální formě". Její hodnota je používána při zápasech. Kromě ní existuje ještě "skrytá forma", která udává trend, kterým se bude hráčova aktuální forma ubírat.

Každý týden se během tréninku změní aktuální forma (které se říká prostě forma) všech hráčů směrem k hodnotě skryté formy. Výjimkou jsou jen ti hráči, u kterých aktuální forma přesně odpovídá hodnotě formy skryté. Aktuální forma se nezmění naráz na hodnotu skryté formy, tato změna se děje postupně a může trvat několik týdnů. Čím větší je však rozdíl mezi hodnotou aktuální formy a hodnotou skryté formy, tím rychleji se aktuální forma bude měnit.

Potom, co proběhne změna aktuální formy, může se hráči změnit i hodnota skryté formy. Každý hráč má stejnou šanci na změnu skryté formy a ty nemůžeš udělat nic, abys to ovlivnil. O tom, zda se hráči změní skrytá forma tedy rozhoduje pouze náhoda. To také znamená, že některým hráčům se může skrytá forma měnit týden co týden, u jiných ovšem může zůstat po dlouhou dobu beze změny.

Nicméně pokud má dojít ke změně skryté formy, je zde několik faktorů, které ovlivní, kterým směrem se bude skrytá forma vyvíjet. Nejdůležitějším faktorem je, zda daný hráč hrál v týdnu zápas či nikoliv. Pokud ne, jeho nová skrytá forma bude pravděpodobně menší, než kdyby hrál. To je částečně proto, aby se nevyplatilo mít velký počet hráčů - pokud tak učiníš, budeš mít brzy mnoho nespokojených hráčů, kteří netrénují a jsou naprosto z formy. Kromě toho není investice do placeného živého vyhřívání laviček zrovna nejlepší.

Při výpočtu nové hodnoty skryté formy je bráno v úvahu:

 • Jak tvrdě trénuješ (intenzita tréninku)
 • Jak kvalitní je tvůj trenér
 • Kolik asistentů má tvůj trenér k dispozici (a kolik trenérů brankářů využíváš pro své gólmany)
 • Zda hráč nastoupil během týdne do zápasu. To je velice důležité!
 • Náhodný činitel


Ber na vědomí, že v Hattricku není forma brána jako ukazatel fyzické kondice. Není o tom, zda hráč byl nebo nebyl dobře trénován, to určuje "kondice". Forma spíše podstatně ovlivňuje ostatní aspekty hráčovy osobnosti, a umožňuje (zabraňuje) mu jich plnohodnotně využít. Hráč může být z formy například v důsledku nedostatku sebevědomí nebo proto, že se mu už delší dobu nepodařilo vstřelit gól. Možná má též nějaké osobní problémy. Někdo si může představit "slabou" fyzickou kondici například jako nachlazení, které nebrání hráči nastoupit k zápasu a není tedy bráno jako zranění. A podobně, hráči v dobré formě jsou momentálně v pohodě.

"Excelentní" hráč v "katastrofální" formě je obvykle horší, než "ucházející" hráč se "solidní" formou.

Rovněž intenzita tréninku ovlivňuje formu. Hráči v mužstvu s vysokou tréninkovou intenzitou bývají obecně v lepší formě než hráči celků s nižší tréninkovou náročností. A konečně, na formě tvých svěřenců se podepisuje i zvolený druh specializovaného tréninku.
Zní to komplikovaně? Nezapomeň, že stejně komplikované to je i pro tvé soupeře! K úspěchu v zápase nemusíš ve skutečnosti postavit bezchybný tým. Hlavní je postavit hráče na ty posty, které jim sedí nejlépe, a hlídat jejich formu. Střídej hráče se špatnou formu těmi, kteří jsou "na vzestupu". Dej šanci svým náhradníkům s výbornou formou ukázat, co umí. Nejjednodušší systém bývá nejúspěšnější.


15. Sestava


Je důrazně doporučeno mít v týmu nejvýše 50 hráčů. Pokud chceš, můžeš jich mít víc, ale bude to mít velice neblahé následky pro tvůj klub. Každý týden vybíráš 11 hráčů do zápasu. Na každé z pozic využijí hráči trochu jiné vlastnosti.

Hráči se mohou v průběhu utkání zranit, čímž umožní nastoupit do zápasu některému z náhradníků. Pokud se zraní jeden z tvých útočníků, vběhne na hřiště hráč zapsaný na soupisku jako "Náhradník (útočník)". Pokud pro danou pozici náhradníka nevybereš, nebo pokud se také zraní, bude automaticky vybrán jeden z ostatních náhradníků. Pokud jsi nezapsal na soupisku žádné náhradníky schopné nastoupit do hry a některý z hráčů tvé základní jedenáctky se zraní, budeš muset dokončit zápas s deseti hráči. Nikdy nezapomeň do sestavy zařadit brankáře. V případě, že tak neučiníš, postaví se do brány jeden z hráčů na hřišti a kompletně tím zruší nastavenou taktiku. Také si pamatuj, že utkání musíš začít vždy nejméně s 9 hráči, aby ses vyhnul kontumaci, při které ztratíš trénink všech svých hráčů, stejně jako část fanoušků.

Druhy taktik
Máš na výběr ze šesti taktických variant. Ty popisují komplexní snažení celého týmu. Všechny taktiky, vyjma "Běžné", mají své výhody a nevýhody, proto je vybírej pečlivě.

Tyto strategie jsou podrobně popsány v kapitole 11, Taktiky.

Hráči určení k zahrávání pokutových kopů
Tuto funkci využiješ pouze u některých zápasů. Penaltový rozstřel je na řadě ve chvíli, kdy pohárový, kvalifikační nebo s pohárovými pravidly hraný přátelský zápas skončí i po prodloužení remízou. Proto bys měl před těmito zápasy nastavit skupinu hráčů, která se postaví tváří v tvář soupeřovu brankáři. Seznam hráčů pro penaltový rozstřel je dostupný ze stránky Pokynů.

V potaz je při pokutových kopech brány hráčovy hodnoty Zkušeností, Standardních situací, Zakončování a případně specialita. Hráč, který má tyto vlastnosti nižší by měl být vždy na konci pořadníku střelců (penalt je zřídka více než deset). Všimni si, že prvním hráčem na pořadníku je vždy ten, který zahrává standardní situace i během zápasu. Pokud toto jméno na pořadníku změníš, změníš tím samozřejmě i hráče pro zahrávání standardních situací v zápase. Další střelce penalt lze měnit pouze v tomto speciálním formuláři.

Pořadí prvních pěti střelců (kromě prvního) není důležité. Oba týmy dostanou příležitost zahrávat pět pokutových kopů a pokud je zápas stále nerozhodný, pokračují týmy v penaltách po jedné na každé straně, dokud některá z nich nerozhodne.

Týmy bez majitele
Pokud tým ztratí majitele (opustí ho jeho uživatel), bude užívat standardní sestavu, dokud nedojde k jejímu vynulování. Reset je prováděn třikrát za sezónu: V 1. týdnu před prvními zápasy sezóny (prvním kolem poháru), v 8. týdnu (v polovině sezóny) a v 15. týdnu (před kvalifikační zápasy). Všechny týmy, které ztratily majitele a u kterých došlo k vynulování sestavy, získají nové hráče. Ti pak budou nastupovat do zápasů. Pokud takovýto tým sestoupí do jedné ze dvou nejnižších soutěží, může získat nového vlastníka. Reset sestavy je prováděn pouze u týmů, které ztratily svého majitele, nikoli u těch, které nikdy žádného neměly.16. Trenér


Trenér má tři důležité charakteristiky:

 • Zaměření: "ofenzivní", "defenzivní" nebo "neutrální", ovlivňující výkon týmu během zápasu.
 • Dovednost. Kvalitní trenér zná ty správné tréninkové metody, což umožňuje mladým hráčům rychleji zvyšovat úroveň jejich dovedností. Trénink (viz kapitola 17) se stává mnohem účinnějším. Trenérova dovednost nemůže být nikdy vyšší než excelentní.
 • Vůdcovství. I když tvůj trenér dokáže perfektně postavit tréninkový plán, neznamená to, že dokáže hráče přimět k co nejlepším výkonům, že je dobrým vůdcem. Pokud je trenér slabý vůdce, může to mít negativní účinky na náladu v týmu.

Pokud tě trenér zklame, můžeš ho vždy vyměnit za jiného. Nového si můžeš obstarat dvěma způsoby:

* Externí najmutí trenéra
Externí najmutí v zásadě znamená, že najmeš zcela nového trenéra. Nejdříve by ses měl rozhodnout, jak dobrý by měl být (jak vysoké by měl mít trenérské a vůdčí schopnosti) a také jakého by měl být zaměření (zda bude preferovat útok, obranu nebo bude v tomto ohledu neutrální).

Pro každou kombinaci vůdčích a trenérských schopností je určena pevná částka, kterou budeš muset při najímání trenéra zaplatit. Za tu ho tedy vlastně "koupíš" (je náhodně vytažen z pomyslného listu trenérů bez angažmá - u trenérů stále není k dispozici něco jako přestupová listina).

* Trenér z tvého hráče
Tato alternativa může být levnější než externí najmutí, pokud máš ovšem v týmu hráče s dobrým trenérským potenciálem.

Výběr hráče na post trenéra podléhá několika omezením: Úroveň hráčových zkušeností určuje, jak dobrým se jako trenér může stát. Navíc, čím zkušenější je, tím nižší částku budeš muset pro získání určité trenérské úrovně zaplatit. Hráči si ponechávají své vůdčí schopnosti a ty za ně tedy nic nepřiplácíš. Pokud máš tedy velmi zkušeného hráče s vysokými vůdčími schopnostmi, může ti ušetřit značnou částku.

Abychom omezili obchodování s "hotovými trenéry", musíš počítat s dalším omezením: Hráč, ze kterého chceš udělat trenéra, musí strávit ve tvém týmu alespoň jednu sezónu (16 týdnů). I když (principielně) bude stále možné koupit adepta na trenéra - a ušetřit tak peníze, bude to vyžadovat výhled na celou sezónu dopředu, a pak je to podle nás v pořádku. Myslíme si totiž, že dlouhodobé plánování by se mělo vyplatit.

Pokud najímáš nového trenéra, nastoupí na své místo ihned. Odstupující trenér zůstává ve tvém týmu pro případ, že bys ho chtěl použít jako hráče. Jestliže už ho nepotřebuješ či nechceš, budeš ho muset propustit. Nemůže se stát trenérem podruhé!. Hráče, který je či byl trenérem, nemůžeš prodat. To je důležité, protože by se určitě našla řada manažerů, zaměřujících se na trénink a prodej trenérů, a to není věc, kterou v Hattricku chceme. Všechny nové týmy dostanou automaticky "startovní" trenéry s nejnižší trenérskou schopností (nedostačující).

Všichni noví trenéři určité úrovně jsou si rovni. To znamená, že pokud najmeš kouče se solidními trenérskými schopnostmi, bude vždy "středně" solidní. Neexistují tedy žádní "více solidní" a "méně solidní", excelentní trenér je ovšem jen o půl stupně lepší než trenér solidní.

Snižování dovedností
Trenéři budou pomalu ztrácet své vůdčí schopnosti. Pokles může začít nejdříve ve chvíli, kdy je trenér u týmu déle než sezónu. Máme pro to zřejmý důvod - nové koště dobře mete a každý hráč se chce před novým trenérem vytáhnout, ale pokud je trenér u týmu už několik sezon, tato motivace se vytrácí a trenér tak vlastně ztrácí svůj "břit".

Nakonec, až trenér klesne na "odstrašující" úroveň vůdčích schopností (což zabere zhruba 10 sezón u trenéra začínajícího se solidním vůdcovstvím), pokles začne napadat jeho trenérské schopnosti. Zdůrazňujeme, že pokles je velmi pomalý, ačkoli u trenérů s velmi vysokými vůdčími schopnostmi bude postupovat poněkud rychleji, takže solidní vůdce by mohl klesnout na ucházejícího po 1-2 sezónách (spíše však po dvou a více).Trénink


Každý týden můžeš zvolit, na jaký druh tréninku se tvůj kádr zaměří. Účinky tréninku se promítnou vždy ve čtvrtek nebo v pátek (záleží na lize), takže trénink musíš změnit před tímto termínem. Společně s tréninkem se rovněž aktualizuje aktuální i skrytá forma hráčů.

Věk hráče a úroveň dovednosti

Mladí hráči se obecně zdokonalují rychleji než staří, ale kolik si toho z tréninku odnesou závisí i na jejich aktuální úrovni trénované dovednosti. Čím je nižší, tím snadněji se zdokonalí. Trénink velmi nízkých úrovní je několikrát rychlejší než u středně vysokých úrovní a trénink vyšších úrovní pak trvá ještě déle.

Výjimkou z tohoto pravidla jsou standardní situace, u tréninku této dovednosti nezáleží ani na aktuální úrovni, ani na věku hráče.

Na účincích tréninku se podílejí čtyři faktory: jeho intenzita, zvolený typ, podíl tréninku kondice a trenéři (trenér týmu a počty jeho asistentů).

Intenzita tréninku

Obecně platí, že čím intenzivnější trénink, tím vyšší jsou jeho účinky a tím lepší bývá i celková hladina formy. Intenzitu tréninku nastavíš zadáním čísla od 0 do 100. Nevýhodou vysoké tréninkové zátěže je větší riziko zranění hráčů. Je jen na tobě, jakou intenzitu tréninku zvolíš, zkus se poradit s ostatními manažery na konferenci.

Podstatné uvolnění intenzity tréninku může "jednorázově" zvýšit náladu v týmu. V okamžiku kdy hráčům opětovně naordinuješ vyšší tréninkovou zátěž, bude to mít pochopitelně na náladu v týmu opačný účinek.

Typ tréninku

Hattrick nabízí řadu druhů tréninku, stačí si vybrat z tabulky uvedené níže:

Trenéři

Čím lepšího máš trenéra, tím bude trénink efektivnější. Také asistenti zvyšují tréninkovou efektivitu.

Trénink kondice

Každý týden věnují hráči určitou část tréninku kondici. Kondici je lepší trénovat pravidelně v menších dávkách, než nárazově ve velkých porcích - trénink není v tomto případě tak efektivní. Starší hráči potřebují k udržení určité úrovně kondice větší dávku tréninku kondice, což v důsledku znamená, že každý manažer si musí sám najít takovou hodnotu podílu kondice, jaká nejlépe vyhovuje jeho týmu a záměrům. Hráči, kteří hráli během týdne zápas, dostanou 100% týmové úrovně tréninku kondice. Ostatní hráči (včetně náhradníků, kteří se nedostanou do hry), budou kondici trénovat jen z poloviny této úrovně.

Trénink kondice obecně negativně ovlivňuje formu hráčů. Negativní dopad na formu je úměrný tréninkové dávce kondice. Stojí za pozornost, že trénink kondice i rámcový trénink ovlivňují pouze formu aktuální a na skrytou formu vliv nemají.

Základní principy

Aby měl trénink optimální účinky, měl by trénovaný hráč nastoupit v daném týdnu alespoň k jednomu zápasu. Trénink by měl být takříkajíc podpořen "praktickou zkouškou". Trénink probíhá ve čtvrtek nebo v pátek (čas se v různých zemích liší, v ČR je to ve čtvrtek v 17:30). Pro většinu typů tréninku je rozhodující na kterém postu tvůj svěřenec během uplynulých sedmi dní hrál. Pokud hrál v průběhu týdne (pohár nebo přátelák), je brána v potaz pozice z tohoto zápasu. Pokud v průběhu týdne nehrál, je důležitý jeho post z víkendového ligového utkání. Jestliže nehrál ani v jednom z těchto zápasů, trénink v tomto týdnu mu nepřinese zhola nic.

Hráčům přemístěným na jiný post (hráči "navíc" měnící rozestavení týmu) se pro účely tréninku započítává jejich nová pozice, individuálními pokyny hráčů nemají ve vztahu k tréninku vliv (dostanou trénink jako by hráli s pokynem "normální").

Typ utkání - liga, pohár, přátelský zápas - nemá na trénink sebemenší vliv, všechny jsou si z tohoto pohledu rovny. Pokud určíš sestavu a tvůj soupeř nikoli, vyhraješ kontumačně a tvým hráčům se započítá plný trénink, jako by zápas normálně proběhl.

Závorky označují malý vliv, dvojité závorky velmi malý vliv.

Typ tréninkuZlepšuje se...kdo...
Rámcový (Forma)(Forma)(Všichni, kteří hráli zápas)
(Chytání)((Brankáři))
Standardní situaceStandardní situaceVšichni hráči na hřišti, rozehrávač standardních situací a brankář o 25 % více
BráněníBráněníObránci ((Všichni, kdož hráli zápas))
ZakončováníZakončováníÚtočníci ((Všichni, kdož hráli zápas))
Křížné přihrávky (Křídlo)KřídloKrajní záložníci (Krajní obránci) ((Všichni, kdož hráli zápas))
Střelba(Zakončování)(Všichni, kteří hráli zápas)
(Standardní situace)((Všichni, kdož hráli zápas))
Krátké přihrávkyPřihrávkyStřední a krajní záložníci a útočníci ((Všichni, kdož hráli zápas))
Tvorba hryTvorba hryStřední záložníci (Krajní záložníci) ((Všichni, kdož hráli zápas))
ChytáníChytáníBrankáři
Dlouhé přihrávkyPřihrávkyObránci, střední záložníci a krajní záložníci ((Všichni, kdož hráli zápas))
Obranná souhraBránění(Brankáři, obránci, střední a krajní záložníci) ((Všichni, kdož hráli zápas))
Křídelní útokyKřídloÚtočníci a krajní záložníci ((Všichni, kdož hráli zápas))
Individuální (pouze pro Dorost)Dovednost(i) potřebné pro post, na kterém hráč hrál(Všichni, kteří hráli zápas)


Příklad

Mužstvo tento týden trénuje "Bránění". Uvědom si, že skutečný den zápasu se může lišit a není podstatný - předpokládejme, že liga se hraje v sobotu, ve středu potom přátelské/pohárové zápasy.

 • Adam Adamec hrál v sobotu jako obránce, ve středu ale nehrál. V bránění se výrazně zlepší.
 • Bohumil Bohatec nehrál v sobotu, nicméně ve středu nastoupil v obraně. V bránění se zlepší stejně jako Adam Adamec.
 • Cyril Cajthaml hrál v sobotu v útoku a ve středu v obraně. Výše jeho dovednosti bránění vzroste stejně jako u předešlých dvou jeho spoluhráčů. Všichni tři nastoupili ve svém posledním zápase v obraně, že?
 • David Dočekal nastoupil v sobotu do obrany, ale do středečního zápasu nastoupil jako útočník. Pro účely tréninku se tedy bere jako by hrál pouze v útoku a v bránění se prakticky nezlepší.
 • Emil Eismüller nehrál ani v sobotu ani ve středu. Ten se v bránění vůbec nezlepší.Pokles dovednosti

Když se hráčův věk přiblíží třicítce, začne každý týden ztrácet svoje dovednosti. O jak velkou část dovednosti hráč přijde záleží na dvou faktorech, jak je hráč starý a jak je v dané dovednosti dobrý. Čím vyšší úroveň dovednosti (a čím starší hráč je), tím vyšší bude pokles.
Hráči s velmi vysokou úrovní dovednosti, kolem Boží, mohou očekávat pokles dovednosti i v nižším věku, čímž ztrácí trénink do takovýchto úrovní na přitažlivosti.

U poklesu standardních situací nehraje úroveň dovednosti roli, zhoršování této dovednosti závisí pouze na hráčově věku.

18. Přátelská utkání


Přátelské zápasy jsou skvělou příležitostí, jak výběrem správné pozice podpořit tréninkové úsilí hráčů. Je to také příležitost vyzkoušet si svoji hru proti jiným soupeřům nebo k vyzkoušení a nacvičení nové taktiky. V přátelských utkáních také můžeš umístit na trénované pozice i hráče B-týmu a nadějné juniory.

Přátelská utkání se hrají vždy uprostřed týdne, ve stejnou dobu, jako utkání pohárová. To znamená, že v jednom týdnu nelze hrát zároveň přátelák i pohár.

Existují dva druhy přípravných zápasů. Běžný a "s pohárovými pravidly". Pokud skončí přátelský zápas s pohárovými pravidly nerozhodně, následuje prodloužení, případně penaltový rozstřel. Přátelská utkání s pohárovými pravidly obvykle přilákají o něco více diváků než běžné přátelské zápasy.

Popišme si způsob, jak vyzvat soupeře k přátelskému utkání: najdi tým, proti kterému chceš zápas hrát. Jestliže tento tým již nehraje pohár, nebo si již nedomluvil jiný přátelský zápas (a to samé platí i pro tvůj tým), můžeš ho vyzvat. Souběžně můžeš vyzvat maximálně 25 týmů. Ve chvíli, kdy tvůj soupeř výzvu přijme, zápas je domluven. Poté již můžeš pro tento zápas nastavit soupisku.

Koho jsi vyzval, nebo kdo vyzval tebe, můžeš zkontrolovat vybráním odkazu "Přáteláky" v menu "Tvůj tým".

Návštěvnost přípravných utkání je pochopitelně výrazně nižší než utkání soutěžních. Sebedůvěra a atmosféra v týmu se v důsledku výkonu v přípravě nemění. Výsledek zápasu neovlivní ani náladu fanoušků a sponzorů. Stejně jako v jakémkoli jiném utkání i v přípravě se mohou tví hráči zranit. Riziko zranění je stejné jako při soutěžním utkání. Tým jako celek v přátelském utkání získává rutinu se zvoleným rozestavením.

Můžeš vyzvat kterýkoliv tým, z kterékoliv země (kromě těch, které ještě nevypadly z poháru, nebo těch, které již mají domluvený přátelský zápas, samozřejmě). Můžeš je vyzvat k utkání buď na jednom z vašich stadionů nebo na neutrální půdě, přičemž vliv regionu zůstává v platnosti – pokud se hraje na stadionu, který je ve tvém regionu, pak získáváš výhodu domácího prostředí, i když jsi vedený jako hostující tým. Vždy, pokud budeš hrát s týmem z jiné země, jedná se o mezinárodní přátelské utkání, ať se hraje kdekoliv.

Pokud budeš hrát v zahraničí, zápas se odehraje v době obvyklé pro zápasy v dané zemi. Pokud budeš tedy hrát řekněme v Portugalsku, zápas proběhne ve stejné době, jak je v Portugalsku obvyklé (momentálně středa 21:45 SEČ). Tým se vydá na cestu v úterý v 6:00 (SEČ) a vrátí se zpět do čtvrtka 8:00 (SEČ). Tyto termíny (odjezdu a návratu) platí bez ohledu na to, kam za zápasem cestuješ.

Jelikož zamlouvání letenek a objednání vstupenek zabere spousty času, není možné mezinárodní přátelská utkání domlouvat až ve středu, ale nejpozději v úterý. Navíc, pokud jsi hrál v zahraničí, přátelský zápas (včetně vnitrostátního) na příští týden si můžeš domluvit až od čtvrtka.

Letenky a ubytování jsou drahá záležitost. Proto za vycestování za zápasem budeš muset vždy zaplatit 240 000 Kč. Přípravná utkání v rámci tvé země jsou však bez poplatku. Na druhou stranu mezinárodní přátelské zápasy přitahují více diváků.

Mezinárodní přátelské utkání přidá tvým hráčům zhruba pětinu zkušeností, než které je možno získat v ligovém zápase, přátelské utkání se soupeřem z tvé země pak asi desetinu.

Přáteláky hrané na neutrální půdě nepřináší vlastníkovi stadionu žádný zisk. Stejně tak pokud "sbíráš vlaječky", měj na paměti, že zápasy hrané na neutrální půdě nepřinesou nikomu ze zúčastněných žádnou vlaječku, pokud však nejsou hrané v zemi domácího týmu, ovšem na jiném stadionu. V takovém případě hostující tým vlaječku získá.

Pokud hledáš soupeře na přátelské utkání, můžeš vyzkoušet konferenci "Inzeráty", zda zde někoho vhodného nenajdeš. Samozřejmě zde můžeš umístit i svůj inzerát.


19. Psychologie


Fotbal, to není jen matematika a čísla. Jde v něm také o psychologii. Tvůj tým by měl chtít vyhrát, hráči by měli vyvinout určité úsilí, měli by si věřit. Hattrick se tyto aspekty snaží simulovat různými způsoby. Hlavně výsledky zápasů, ale nejenom ty, ovlivňují psychiku týmu. Navíc mají všichni hráči určitou "osobnost". Mohou být příjemní nebo protivní, vůdci nebo samotáři, temperamentní nebo vyrovnaní, nebo proč ne třeba švindlíři? Vůdcovství a příjemnost jsou brány v potaz jen u hráče s nejvyšším vůdcovstvím, u "vůdce týmu". Pokud je tato osoba příjemná, bude taková i atmosféra v týmu, pokud však bude vůdce protivný, ani atmosféra mezi ostatními hráči nebude dobrá. Toto napětí může ale zmírnit trenér s vysokým vůdcovstvím.

Nečestní a agresivní hráči bývají často potrestáni žlutou kartou či vyloučeni.

Před každým soutěžním zápasem (ne před přátelským utkáním) máš možnost promluvit k mužstvu a vysvětlit mu, jak moc je důležitý. Máš tři možnosti:

 • "Zápas sezóny" - hráči udělají vše pro to, aby ho vyhráli. V následujících zápasech však nebudou moci podat optimální výkon, protože ihned po zápase poklesne nálada v týmu.
 • Je to "normální" zápas - hráči podají obvyklý výkon.
 • "O nic nejde" - hrajte v pohodě, důležitější budou až další zápasy. Tým v utkání pravděpodobně nepodá tak dobrý výkon jako obvykle, nicméně okamžitě po něm se podstatně zlepší nálada v týmu, a ten tak příští zápas pravděpodobně odehraje lépe.

"Psychologie" v Hattricku je rozdělena do dvou úseků:

 • Sebedůvěra: Tým s malou sebedůvěrou má problémy s proměňováním šancí. Normálně je velká sebedůvěra dobrá věc, ale pokud je příliš vysoká, může se stát, že hráči podcení slabšího soupeře. Sebedůvěra závisí zejména na výsledcích předchozích zápasů. Její vliv se projeví na hodnocení v zápisu z utkání.
 • Nálada v týmu: Je částečně ovlivněna sebedůvěrou, částečně tím, jakou důležitost jsi zápasu přiřkl. Mohou ji ovlivnit i další aspekty, například vůdčí schopnosti trenéra.

Vždy máš možnost najmout sportovní psychology, kteří ti pomohou zlepšit náladu v týmu, ale hlavně sebedůvěru.

Výkon mužstva mohou ovlivnit také události během zápasu. Tedy - neovlivní přímo náladu v týmu ani sebedůvěru, pouze vlastní průběh střetnutí. Není neobvyklé, že tým s vysokým brankovým náskokem zvolní tempo a stáhne se do obrany. Nebo tým, který hraje v prvním poločase nezvykle špatně, se může během přestávky s přispěním trenéra vzpamatovat a dát se dohromady. Otázkou je, zda dokáže smazat ztrátu z první půle.

V přestávce mezi sezónami se většina psychologických ukazatelů resetuje - vrací k normálu.20. Příkazy a pokyny


Hattrick je vytvořen tak, aby ti na každé stránce dával možnost zadat nejrůznější příkazy a pokyny. Pokud se například díváš na informace o svém stadionu, můžeš na stejné stránce zadat příkaz pro jeho rozšíření. Pokud se díváš na informace o některém svém hráči, máš možnost ho poslat na přestupovou listinu. Ale jedna stránka s pokyny je důležitější než všechny ostatní: Pokyny k zápasu. Zde rozhoduješ, jak bude tvůj tým zápas hrát, kteří hráči nastoupí, kdo bude kapitánem atd. Pokyny k zápasu najdeš pod odkazem "Zápasy" (případně "Aktuální zápasy"). Zde můžeš nastavit pokyny pro každý zápas zvlášť a to i na několik týdnů dopředu, například kvůli dovolené. Je tu však riziko zranění, trestů či změn formy, které tě mohou přinutit vydané příkazy přehodnotit.

Pozor! Pokyny k zápasu je potřeba nastavit vždy nejpozději 15 minut před jeho zahájením.

Žádné pokyny však zadávat nemusíš. V tom případě bude mužstvo hrát ve standardní sestavě a pokud nic nezměníš, bude i trénovat stejně jako v předchozím týdnu. Na stránce, kde měníš sestavu, můžeš zmíněnou standardní sestavu nastavit. Jak již bylo popsáno, zranění hráči budou automaticky vystřídáni svými náhradníky.

Formulář pro zadávání pokynů je vytvořen pro klasické rozestavení 4-4-2. Tady můžeš vybrat z rolovacího menu, kam přijde který hráč. Pokud se předpokládá, že bude hráč v době zápasu zraněný, a tedy nebude moci nastoupit k zápasu, je označen červeně. Pokud vybereš hráče na nějakou pozici a přitom je již vybrán na jinou, bude z té předchozí odstraněn. Jinými slovy nemůžeš dát hráče na 2 pozice současně.

Pokud si přeješ hrát jiné rozestavení než 4-4-2, můžeš to udělat přesunutím hráče. Například přesunout levého krajního obránce do středu zálohy můžeš tak, že mu ve spodním rolovacím menu dáš pokyn "Střední záložník navíc". Tímto jsi změnil rozestavení na 3-5-2 bez levého krajního obránce. Tímto způsobem tedy měníš rozestavení. Přemístěním útočníka do obrany změníš rozestavení na 5-4-1 atd. O tom si přečti víc v kapitole 12: Individuální pokyny a změna rozestavení.

Samozřejmě zde také zadáváš náhradníky, kapitána a hráče určeného pro zahrávání standardních situací. Pomocí odkazu v dolní části formuláře nastavuješ také pořadí střelců v případném penaltovém rozstřelu.

Doporučujeme ti vytvořit si "standardní sestavu". Jednoduše zaškrtni před potvrzením pokynů políčko "Nastav jako standardní sestavu". Hattrick bude pokládat tuto sestavu za výchozí pro všechny další zápasy, ty však budeš mít i nadále možnost upravit ji pro každý zápas zvlášť podle potřeby. Standardní sestava také nastoupí pokaždé, když z jakéhokoli důvodu pokyny pro zápas nezadáš.


21. Přestupy


Zde můžeš získat nové hráče a pokusit se prodat ty, o které již nemáš zájem.

Prodej hráčů

Abys mohl prodat hráče, musíš ho umístit na přestupovou listinu. To můžeš provést ze stránky s informacemi o daném hráči, která se zobrazí po kliknutí na jeho jméno. V políčkách vpravo vyber, s jakým postem bude hráč na přestupové listině veden, a vyplň cenu, kterou za něj požaduješ. Jako post se doporučuje zvolit ten, pro který je opravdu nejlepší.

Cena, kterou zadáš, je nejnižší, za kterou ho jsi ochoten prodat. Hráč bude na přestupové listině 3 dny a potom přejde do klubu, který za něj nabídl nejvyšší částku, nebo alespoň akceptoval tvou cenu, pokud se takový našel.

Prodaný hráč mizí z tvé soupisky a přechází k novému týmu okamžitě po prodeji. Pokud se kupec nenajde, zůstává ve tvém týmu. Jestliže jsi umístil hráče na přestupovou listinu, už to NEMÁŠ MOŽNOST VZÍT ZPĚT či cokoli změnit! Bude tam po celé tři dny! Pomysli také na to, že všechny údaje o hráči budou po dobu jeho "pobytu" na přestupové listině všem veřejně přístupné.

I když je hráč na přestupové listině, může hrát za tvůj tým.

Po každé úspěšné dohodě si agent, mateřský klub a předchozí vlastník hráče vezmou svůj podíl na prodejní ceně. Přesná částka, kterou obdržíš, záleží na tom, jak dlouho byl hráč v tvém klubu. Nejvíce můžeš očekávat 95% z prodejní ceny (viz příloha 4). Za umístění hráče na přestupové listině ti bude účtováno 40 000 Kč a to i tehdy, když nebude prodán. Poznámka: Pokud poprvé prodáváš hráče ze svého juniorského týmu, nejsi pokládán za předchozího vlastníka, až bude ale prodáván příště, dostaneš peníze jako mateřský klub (2%) i jako předchozí vlastník (pokud za tebe odehrál alespoň jeden zápas). Poté budeš při každém dalším prodeji dostávat již jen poplatky pro mateřský klub. Prodej hráče po uplynutí šesti dnů od jeho přeřazení z juniorského týmu může vést k poklesu nálady v týmu.


Nákup hráčů

Pokud chceš koupit hráče, musíš navštívit trh s hráči - odkaz "Přestupy". Zde nalezneš hráče na prodej. Nakupovat můžeš pouze je. Nemůžeš koupit, či vyměnit hráče přímo s jiným klubem. Pokud na lokálním trhu není hráč, kterého hledáš, můžeš ho hledat v jiných zemích, nebo i v jednom z osmi regionů. Tyto jsou dostupné z roletové nabídky na vyhledávácích stránkách přestupů.

Jestliže jsi našel hráče, kterého chceš koupit, klikni na jeho jméno a dostaneš se na jeho stránku. Tam můžeš učinit nabídku. Dosavadní cenu musíš přeplatit nejméně o 2 % (případně 40 000 Kč, pokud by mělo být navýšení nižší).

Uvědom si, že systém ti neumožní dále nabízet, pokud by tvé nabídky (a to včetně okamžitého vyplacení prvního platu) způsobily dluh vyšší než 8 000 000 Kč.

Minulou nabídku musíš přebít nejméně o 40 000 Kč! Na hráče můžeš přihazovat až do uzávěrky přestupu. Pokud někdo zvýší nabídku 3 minuty a méně před uzávěrkou, nová uzávěrka bude za další 3 minuty. To pokračuje, dokud nezůstane jen jeden zájemce. Když vyhraješ dražbu a hráč jde k tobě do klubu, může se stát, že nebude vycházet se svými novými kolegy a nastane díky němu pokles nálady v týmu. Ihned po přestupu je vyplacena hráči první mzda, takže s ní počítej, jako s dodatečnými náklady na přestup hráče.

Ber v úvahu, že těsně před uzávěrkou, v nejdramatičtější chvíli, může dojít k výpadku serveru. Takže můžeš čekat se svou nabídkou na poslední chvíli, pokud však bude v té chvíli server nedostupný, je jen tvou vinou, že jsi se svou nabídkou nepřišel dříve.
Taktéž měj v patrnosti, že uzávěrka přestupu může být prodloužena (takovým férovým způsobem, jak jen to půjde) v případě plánovaných odstávek serveru.

Velkou pomocí při nákupu hráče jsou informace o jeho dovednostech, osobnosti atd. Vodítkem ti také může být jeho TSI - Total Skill Index (index celkového součtu hráčových dovedností). Nicméně skutečná tržní cena se může výrazně lišit od toho, co můžeš očekávat na základě jeho TSI. Hráčovu cenu totiž určuje především úroveň jeho nejlepší vlastnosti. Pokud je hráč v něčem "prvotřídní" a v ostatních je "nedostačující", bude mít na trhu vyšší cenu než někdo, kdo je ve všem "solidní". Pamatuj, že i když forma nemá příliš velký vliv na tržní cenu, přesto bude ovlivňovat jeho výkon v několika dalších zápasech. Drahý hráč nemusí být vždy nutně zachráncem z patové situace, ve které se mohl tvůj tým ocitnout. Pokud chceš, můžeš použít odkaz "Porovnání přestupů", abys viděl, za kolik se nedávno prodávali podobní hráči.

Fair-Play a obchod s hráči

Dobří hráči a peníze jsou dva klíčové aspekty Hattricku, a proto je velmi důležité, aby žádný tým neprofitoval z nekalých praktik na přestupové listině. Nabídky za hráče by měly odpovídat jejich kvalitě. Pamatuj, že je zakázáno nejen vlastnit dva či více týmů, ale také "pomáhat" přátelům a známým nákupem jejich hráčů za přemrštěné ceny. GameMasteři mají pravomoc kontrolovat všechny obchody, udělovat pokuty týmům a dokonce vylučovat uživatele!


22. Systém soutěží


Počet ligových úrovní se může stát od státu lišit, základní struktura je však vždy stejná. Tak například české soutěže vypadají takto:
    První liga
    4x Liga II (II.1, II.2, II.3, II.4)
    16x Liga III (III.1, III.2, III.3, atd.)
    64x Liga IV (IV.1, IV.2 až IV.64)
    256x Liga V (V.1, V.2 až V.256)
    1024x Liga VI (VI.1, VI.2 až VI.1024)
    1024x Liga VII (VII.1, VII.2 až VII.1024)

Od 6. ligové úrovně níže se velikost lig vždy ob jednu ligovou úroveň zdvojnásobí. Je tedy 1024 soutěží v úrovni VII, 2048 v úrovních VIII a IX, 4096 v úrovni X a XI atd.

Ligové systémy v ostatních státech jsou organizovány stejně, přestože mohou mít jiné názvy, či méně úrovní lig. Sezóna trvá vždy 16 týdnů - 14 ligových kol následuje kvalifikační týden a týden bez ligových zápasů.

V každé skupině je 8 týmů, přičemž každý s každým hraje dvakrát, což dělá celkem 14 kol. Týmy, které ve své skupině skončí na posledních dvou místech, sestupují. Výjimku tvoří týmy hrající nejnižší soutěž. Místa sestupujících zaujmou nejlepší vítězové skupin nižších soutěží (týmy s nejvyšším počtem bodů). To znamená, že polovina vítězů skupin postupuje přímo do vyšší ligy, zatímco ostatní musí podstoupit baráž proti týmům z 5. a 6. míst vyšší ligy a to takto: Nejlepší z nich se utkají s nejhoršími týmy z 6. míst a ty nejhorší s nejlepšími týmy z 5. míst vyšší ligy. V nižších ligách, úrovní VII počínaje, se kvalifikační zápasy nehrají. Ze soutěží lichých ligových úrovní přímo postupují vítěz a druhý v pořadí, ze soutěží sudých ligových úrovní postupují pouze vítězové.

Baráž se hraje pouze na jeden zápas. Tým z vyšší divize má výhodu domácího prostředí.

Všechny týmy, které se účastní baráže, jsou rozřazeny do žebříčku, podle kterého jsou proti sobě nasazeny. Každý zápas se hraje o ta místa ve skupinách, ve kterých týmy účinkovaly. Pokud tedy tým ze IV. ligy porazí tým z V.ligy, zůstávají oba ve svých soutěžích, v opačném případě si soutěže vymění. Žebříček je sestavován podle 1. umístění v soutěži, 2. bodů, 3. rozdílu skóre a konečně 4. počtu vstřelených branek.

O pořadí v lize rozhoduje: 1. počet bodů, 2. rozdíl skóre, 3. počet vstřelených gólů. Vždy když dojde ke shodě ve všech třech kritériích, rozhoduje los.


23. PohárNejvýše postavené týmy jsou nominovány do národního poháru. Jejich počet je vždy mocninou 2 v rozsahu od 128 po 32768, což je nejvyšší možný počet účastníků národního poháru. Z toho vyplývá, že určitý počet nejníže umístěných týmů se poháru neúčastní. Například v zemi se 680 týmy, tedy čtyřmi ligovými úrovněmi, jich pohár bude hrát 512, v zemi s 10920 týmy pak 8192.

 • Pohárové zápasy se hrají uprostřed týdne (na stránce ligových dat zjistíš, kdy se hrají ve tvé lize).
 • První kolo se hraje vždy v týdnu před prvním ligovým kolem. Soupeři pro první kolo jsou určeni týden před zápasem. Soupeři pro další kolo se losují vždy ihned po skončení všech zápasů aktuálního kola.
 • Výše postavené týmy hrají vždy venku, ve všech kolech. Semifinále a finále se hrají na neutrální půdě.
 • Nejsilnější týmy jsou vždy nasazovány tak, aby hrály proti nejslabším. Nasazování do zápasů je určováno ligovým umístěním z předchozí sezóny a zůstává platné po celou dobu trvání poháru.
 • Poznámka: Domácí tým obdrží 2/3 a hostující 1/3 výtěžku ze zápasu. To platí pro všechna pohárová utkání s výjimkou semifinále a finále - u těch se výdělek dělí půl na půl. Pamatuj, že tak jak fanoušci chtějí vidět hrát svůj tým ze IV. ligy proti kvalitnímu týmu z vyšší soutěže, není možné říci totéž v opačném případě. Obecně, diváci nemívají příliš zájem o několik prvních kol poháru, ale čím dále tým postupuje, tím větší bude návštěvnost. To znamená, že tým ze IV. ligy, který postoupí daleko v poháru, může tímto způsobem vydělat celkem slušný obnos peněz!
 • Vítěz poháru obdrží jako cenu 32 000 000 Kč, poražený finalista 16 000 000 Kč a oba poražení semifinalisté po 8 000 000 Kč. Poražení čtvrtfinalisté dostanou každý 4 000 000 Kč a poražení osmifinalisté dostanou každý 2 000 000 Kč. Nicméně velké peníze se dají vydělat zejména na návštěvnosti.
 • V zápasech, které skončí v normální hrací době nerozhodně, následuje prodloužení. Pokud ani to nerozhodne, přichází na řadu penaltový rozstřel. Informace o tom, jak vybrat a nastavit střelce pokutových kopů, najdeš v kapitole 15. V průběhu prodloužení je kondice ještě důležitější než ve druhém poločase. U týmů s nedostatkem zkušeností se také zvyšuje šance, že podlehnou nervozitě.

Své pohárové zápasy najdeš v oddíle "Zápasy" v menu vlevo. Na stránce poháru můžeš vidět, kolik kol poháru bylo již odehráno. Není však možné podívat se přímo odtud na zápasy prvních několika kol, kvůli jejich velkému množství. Ovšem ve vyšších kolech již toto možné je.

Pamatuj, že se tvoji hráči mohou během pohárového zápasu zranit. Tak jako ve skutečnosti si absolvování celé sezóny vybírá na mužstvu svou daň. Někdy může být rozumné nasadit do zápasu rezervu a šetřit své hvězdy. Každopádně pohár je výbornou příležitostí vydělat poměrně velké množství peněz, zvlášť pro ambiciózní týmy ze III., IV. a nižších lig. Zisky určitě převažují nad riziky a vedle toho jde také o slávu. Po každé sezóně jsou dva nejlepší týmy - vítěz nejvyšší soutěže a vítěz poháru, zapsány do Síně slávy.

A navíc - pohár je ideální příležitostí pro vaše hráče získat nezbytnou herní praxi a cenné zkušenosti.

Pozor! Za nejlepšího pohárového střelce nejsou žádné bonusy ani odměny. Proto toto vítězství ani není zapsáno jako hráčův památný moment.24. Národní mužstva


I v Hattricku, stejně jako v reálném světě, najdeš národní týmy. Rozdíl je však ten, že trenéry národních mužstev volíš ty a ostatní hráči! Správně, teď nastává chvíle, kdy se můžeš stát Karlem Brücknerem své země, pokud tě kolegové zvolí.

Mistrovství světa se hraje každou druhou sezónu a začíná kvalifikací. Z kvalifikace postoupí do vyřazovacích kol 32 týmů. Vyřazovacích kol je 5, vrcholem je finále MS. Nasazování do kvalifikace o Mistrovství světa se řídí výsledky posledního MS.

Kromě reprezentačního "A" týmu má každá země ještě národní "20" - tým pro hráče staré 20 let a méně. Mistrovství světa "20" začíná sezónu po reprezentačním MS a má stejný formát. Trenér "dvacítky" je odlišný od trenéra "áčka" a je také volen hráči dané země.

Pokud národní tým nehraje kvalifikační zápasy nebo zápasy na MS, může hrát přátelská utkání stejně jako tvůj klub.

Trenéři reprezentací jsou voleni na 2 sezóny, jejich volební období končí po finále MS.Volby probíhají během prvních dvou týdnů nové sezóny.

Náplň práce trenéra národního mužstva vypadá ve zkratce asi takto: Trenér si vybírá do týmu libovolné hráče s národností země, ve které byl zvolen (samozřejmě včetně hráčů, kteří momentálně působí v některé zahraniční lize). Tímto způsobem si vytvoří družstvo až 25 hráčů, ke kterým má snadný přístup pomocí jejich seznamu, podobného tomu klubovému. Tato skupina není zcela trvalá. Manažer ji může kdykoli měnit a upravovat. Musí však počítat s tím, že každá taková personální změna bude mít negativní vliv na náladu v týmu. Důvodem je snaha napodobit co možná nejvíce realitu. Skutečné reprezentační týmy se také nemění každý týden podle toho, jakou mají hráči právě formu. I když má Koller pár špatných týdnů ve svém klubu, objevuje se přece stále v reprezentaci. Každopádně, manažer národního týmu má možnost z těchto 25 hráčů vytvořit sestavu, stejně jako ty v klubu.

Pokud je některý z tvých hráčů nominován do reprezentačního týmu, nijak to neovlivní možnost nastupovat za tvůj tým. Reprezentační a klubové zápasy se hrají v různé dny, takže můžeš svého reprezentanta postavit do každého svého zápasu. Nicméně, i v reprezentačním utkání existuje riziko zranění.

Pokud máš na soupisce reprezentanta, ovlivní to tvůj klub v těchto směrech:

1. Zápasy v národním týmu nemají žádný vliv na hráčův trénink. Pozice, na které v reprezentaci hraje, je prostě z hlediska tréninku ignorována. Hráč bude muset hrát i za svůj klub, aby trénink získal.

2. Bezprostředně po zápase za národní mužstvo získá hráčův klub částku ve výši 33 nebo 40% jeho týdenního platu (podle toho, zda hraje v cizině nebo ve své domácí soutěži).

3. Jestliže se hráč v reprezentačním zápase zraní a bude muset opustit hřiště, získá jeho tým namísto 33 nebo 40% odškodné ve výši 100% platu vynásobeného předpokládanou dobou jeho léčení.

4. Hráči získávají ze zápasů za národní tým zkušenosti stejně, jako je získávají v zápasech za svůj klub.

Příklad:

Jan Fic je členem českého národního týmu. Patří španělskému klubu. Jeho základní plat je 750 000 Kč, takže španělský klub platí ekvivalent 750 000 * 1,2 = 900 000 korun týdně.

V pátek šestého hrál Fic za národní tým.
Ihned po zápase dostal klub částku odpovídající 0.33 * 900 000 = 297 000 Korun.
Hráč bude muset hrát také za svůj klub, aby získal týdenní trénink. Získal zkušenosti. Nejsou zde žádné další efekty (bonus fanklubu, snížení výše darů od sponzorů v případě, že hráč za svůj klub nehrál, nic takového).

V pátek 13. hrál Fic opět reprezentační ukání, ale zranil se v něm - a vypadalo to na 3 týdny léčení.
Ihned po zápase dostal jeho klub částku včetně pojistného - 1.0 * 3 * 900 000 = 2 700 000 Korun (projeví se v položce mimořádné příjmy). Celkové klubové výdaje na platy hráčů se tímto nezmenší.


25. Tvé chováníFotbalová hra Hattrick je úplně zdarma. Jediným naším požadavkem je dodržování několika jednoduchých pravidel ohledně toho, jak se chovat. Jsou jednoduchá a pochopitelná. Pokud bys někdy narazil na někoho, kdo je porušuje, oznam to prosím GameMasterům.

Je přísně zakázáno automaticky prohledávat stránky www.hattrick.org.


Kdokoli poruší tato pravidla, může být s okamžitou platností z Hattricku diskvalifikován .


GameMasteři mají plné právo rozhodnout o tom, zda někdo překročil hranici pravidel.

Jako hráči Hattricku je ti přísně zakázáno:

 • Zasílat výhružné, urážlivé nebo nactiutrhačné zprávy (emailem či jakkoli jinak) ostatním hráčům nebo na konference Hattricku. Spamovat uživatele nebo konference, např. zasíláním nevyžádaných zpráv (s nabídkou hráčů apod.). Dále je na stránkách zakázáno jakékoli pohrdavé či hrubé chování, konference nevyjímaje.
 • Pokoušet se odcizit nebo poškodit majetek společnosti Hattrick Ltd. nebo navádět jiné k podobným aktivitám. Tento majetek zahrnuje servery, software a veškerý materiál chráněný autorskými právy.
 • Jakýmkoli způsobem podvádět, jako například zkoušet zjistit hesla jiných hráčů, či jakkoli jinak se pokoušet kazit hru spoluhráčům.
 • Pokoušet se získat ze serveru informace, které nebyly zveřejněny jako odkazy na stránce, nebo se pokoušet stejným způsobem data na serveru měnit.
 • Vytvářet, užívat a distribuovat aplikace, které prohledávají stránky nebo automatizují části hry, pokud nejsou schváleny vývojáři hry. Rovněž není možné užívat části stránek na jiných stránkách či v jiných aplikacích.
 • Obviňování z podvádění, propagace skutečného zboží (včetně zveřejňování odkazů, ze kterých má dotyčný prospěch); kriminálních činů nebo drog, a diskuze o konkrétních rozhodnutích GMek a Modů. Tato pravidla platí na celém Hattricku.

Je přísně zakázáno přistupovat ke stránkám nebo k údajům na nich obsažených jinak než:
* Použitím prohlížeče a klepáním na odkazy.
* Prostřednictvím schválené CHPP aplikace.
To také znamená, že nejsi oprávněn ručně měnit adresní řádek ve tvém prohlížeči (či jiném podobném programu či zařízení), abys (po přihlášení na stránky) tímto způsobem získal nějakou informaci nebo nějaký údaj takto měnil. Pokud toto nebudeš dodržovat, může být tvůj účet zablokován.

Rovněž si dobře zapamatuj, že každému hráči je dovoleno vlastnit pouze jeden tým. Zakázáno je také kontrolovat další tým užíváním kamarádova jména. S týmem může manipulovat jen a pouze jeho majitel. Pamatuj, že osoba, která zaregistruje tým, je jediná, která s ním může nakládat. To znamená, že nemůžeš nechat kamarády nebo členy rodiny přihlásit se do tvého týmu, ten je striktně soukromý. Zakázáno je rovněž nakupovat hráče od přátel za objektivně přemrštěné ceny, a to i přesto, že ses jen snažil být milý kluk či milá dívka! A nakonec, není dovoleno předat svůj tým jiné osobě, neboť to je velice nefér k těm, kteří na přidělení týmu stále čekají.

Řešení situací, které nejsou přímo popsány výše, je na volném uvážení pracovníků Hattricku (GM, Mod, CHPP), samozřejmě v duchu pravidel.

Nezapomeň též dodržovat pravidla pro konference.

Jednoduché, že? Hattrick hraješ pro zábavu. Stejně tak ostatní hráči. Nech nás ho dělat pro zábavu i v budoucnu.


 

26. GameMasteři


V Hattricku je jistý počet GameMasterů (GM). Je to malá, speciálně vyškolená skupina odpovědných hráčů, kteří jsou pověřeni dohlížet na to, aby hra probíhala bez problémů, řeší porušování pravidel a pomáhají hráčům s jejich problémy. GameMasteři vykonávají svou funkci dobrovolně, protože to považují za zábavu, a nejsou za ni placeni.

Doufejme, že je budeš muset kontaktovat pouze pokud bys měl kupříkladu problémy s přihlášením do svého týmu, chtěl nahlásit chybu či hráče jednajícího proti pravidlům.

Občas musí GameMasteři jednat, diskvalifikovat hráče, který podváděl nebo jinak porušil pravidla chování. Pokud by něco podobného postihlo tebe a ty se domníváš, že jsi byl potrestán neprávem, máš možnost doložit svou nevinu. Ale, a to je důležité, v Hattricku jsou aplikována stejná pravidla, jako na fotbalovém hřišti.

Rozhodnutí GameMasterů je možné (pokud se ti zdá nespravedlivé) podrobit přezkoumání u Senior GameMasterů, proti jejichž rozhodnutí již není odvolání. Počítej také s tím, že Senior GM mohou ve svém konečném rozhodnutí případný trest i zpřísnit. Můžeš se dotázat, proč jsi byl diskvalifikován, ale není povinností GM předložit ti všechny důkazy. Pokud by vždy prozrazovali, jak na podvod přišli, bylo by čím dál těžší podvodníky odhalovat.

Není povinností GameMasterů dokázat možné podvádění - naopak jejich úkolem je vyřadit jakékoli hráče, o nichž jsou přesvědčeni, že podvádí.

GM má pravomoc potrestat hříšníky několika různými způsoby - od finanční pokuty (v rámci hry) po odebrání týmu.

My, členové Hattricku týmu, za našimi pracovníky stojíme. GameMasteři s námi pravidelně diskutují obecné otázky prevence nečisté hry, my se však nikdy nezaplétáme do jakékoli konkrétní kauzy. Lidem, kteří funkci GameMastera zastávají, stoprocentně důvěřujeme.

Obrátit se na GameMastery můžeš přes kontaktní formulář. Prosíme nepoužívejte k jejich kontaktování HT-poštu. Interní pošta je určena pro ně, jako pro hráče-manažery, nikoli pro záležitosti související s rolí GM. Veškerá korespondence mezi pracovníky a hráči je navíc považována za neveřejnou a mělo by s ní být nakládáno jako se soukromou poštou mezi tebou a pracovníky.
27. Různé


Je přísně zakázáno skenovat jakoukoli část www.hattrick.org. XML soubory jsou poskytovány vývojářům třetích stran. Abys tyto soubory mohl používat, musíš být schválený jako CHPP.

Obecně jsou servery neustále dostupné - s výjimkou poruch nebo upgradů. Vždy se snažíme včas ohlásit odstávku serverů za účelem údržby či opravy, může se však stát, že je v krajní nouzi uzavřeme bez předchozího upozornění.

Občas se objeví neočekávané události, jako například chyba. Pokud se ti stane něco, co vypadá nezvykle, zašli o tom mail GameMasterům a my se na to podíváme. Pokud odstraňujeme závadu, snažíme se to dělat co možná nejrealističtěji, z praktických důvodů však nemohou být zápasy, které byly ovlivněny chybami, odehrány znovu. Sporné výroky rozhodčích, podivné a hru narušující události na trávníku a prokletá smůla, jsou koneckonců přirozenou součástí hry.

Jedinou věcí, kterou ke hře potřebuješ, je internetové připojení, přiměřeně moderní prohlížeč (Netscape 4.0 nebo Internet Explorer 4.0 postačí) a e-mailovou adresu.

Tvůrci Hattricku se snaží hru neustále vylepšovat. Nové funkce mohou být přidávány kdykoli, větší změny ovlivňující hru jsou obvykle představovány v období mezi sezónami. V nikdy nekončící hře, jakou Hattrick je, je občas třeba zásahu vývojáře, například pro předcházení nepřemožitelnosti týmů. V krátkosti, vývojáři dohlíží na hru a občas do ní určitým způsobem zasáhnou. To se snaží dělat pokud možno přiměřeně a pozvolna, většinou dávají zprávu o změně s předstihem, aby bylo možné se na ni připravit. Někdy ale musí být změna provedena okamžitě.

Četl jsi pravidla ohledně chování, že? Tvou jedinou povinností, jako hráče Hattricku, je dodržovat je. Celé je to o tom, abychom si my, ty i všichni ostatní hráči Hattricku ušetřili množství nepříjemností a potíží a zachovali si bezúhonnost.

Vlastnit můžeš pouze jeden tým. Pokud bys jich měl víc, budou všechny zrušeny a ty budeš vyloučen z hraní Hattricku. Nepomůže, když formálním vlastníkem týmu bude někdo z tvých přátel. Pokud jsi tím, kdo se o klub stará (dává mu pokyny a příkazy mužstvu), jsi brán jako vlastník. Tým může spravovat pouze ten, kdo ho založil. Takže ještě jednou: je naprosto zakázáno vlastnit více než jeden klub! Ti, kteří to zkusili, byli vyloučeni. Někdy může trvat delší dobu, než na to přijdeme, ale dříve nebo později se to stane. O to větší neštěstí bude, budeš-li muset odejít jen kvůli hloupému podvádění a přitom jsi věnoval hře tolik času, co říkáš?Pokud máš nějaký dotaz, kontaktuj GameMastery.


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář