Jdi na obsah Jdi na menu
 Historie Hattricku

Sezóna 1 (30.8.1997)


Hattrick vznikl 30. srpna 1997. Hra je pouze ve švédštině a začíná se 16 týmy. Ve dvou zkušebních skupinách (A a B) je sehráno sedm kol. Je možné používat pouze rozestavení 4-4-2 a trénovat lze rámcově, kondici a standardní situace.
Stránka se uzavírá každou noc v 0.30 hodin kvůli provedení aktualizací, uskutečnění přestupů a sehrání zápasů. Výsledky zápasů je možné zjistit až ráno, když se stránka opět otevře.

V našem muzeu se můžeš přesvědčit, jak Hattrick tehdy vypadal.

Původní nostalgické logo.

Sezóna 2 (23.11.1997)


Hattrick se rozšiřuje na 680 týmů ve čtyřech úrovních (Allsvenskan, úroveň I, II a III) a přesunuje se na švédský portál passagen.se. Světlo světa spatřuje otevřený přestupový trh (dříve šlo podat nabídku na jakéhokoliv hráče, pokud vlastník s nabídkou souhlasil, byl hráč tvůj).

Je sehrán první zápas národních týmů: Švédsko - Dánsko 1:2. Dánský tým je vytvořen jako kopie toho švédského. Uplyne však ještě mnoho sezón, než se Švédsku naskytne příležitost k odvetě.

Sezóna 3 (5.4.1998)


Hattrick se rozšiřuje na 1704 týmů přidáním úrovně IV. Je zaveden pohár a přátelské zápasy. Prvním vítězem poháru se stává tým Zakrock Rooch.

Sezóna 4 (26.7.1998)


Tato sezóna je ve znamení tréninkové reformy. Je přidána kupa nových typů tréninku, takže je možné trénovat všechny dovednosti, ne pouze kondici a standardní situace.  Přímým, i když nezamýšleným, produktem nových tréninků se stává Per Emilsson, který jako jediný hráč v historii dosáhl hodnocení "Svatý" (bylo přidáno jen pro případ, že by se nemožné, oproti všemu, stalo skutkem).

Kvůli tomu je systém hodnocení rozšířen o vykřičníky nad dosud nejvyšší úrovní "*****". Kompletní škála po provedení změny vypadá takto: 0, H, HH, HHH, *, **, ***, ****, *****, *****!, *****!!, atd.

Sezóna 5 (15.11.1998)


Pokud se v této sezóně stalo něco neobvyklého, není o tom nikde zmínka.

Sezóna 6 (14.3.1999)


Ani tuto sezónu se podle análů nic zásadního nestalo.

Sezóna 7 (3.7.1999)


Poprvé je možné změnit pozici hráčů, a tedy hrát jiný systém než 4-4-2. Současně jsou také zavedeny individuální pokyny hráčů, díky čemuž již nejsou potřeba dříve dostupné taktické možnosti přístupu "všichni dopředu", "dobré vyhlídky", "opatrně" a "totální beton".

Sezóna 8 (24.10.1999)


Ke konci sezóny, začátkem roku 2000, je pro další vývoj Hattricku založena společnost Extralives a ihned se pouští do přípravy rozsáhlých změn. Na trávnících si vavříny a zápis do historie vystřílel Sunne IK, který jako první tým získal double.

Sezóna 9 (13.2.2000)


Komunita se z vlastního popudu stěhuje z Passagen na Delphi forums a dále roste. Později je spuštěn první automatizovaný statistický server HTSCB - Hattrick Central Bureau of Statistics.

Sezóna 10 (4.6.2000)


Na tuto sezónu se bude provždy vzpomínat jako na poslední sezónu s nostalgickým vzhledem.

Sezóna 11 (15.10.2000)


Po měsíční odstávce je Hattrick zpět s naprosto předělaným vzhledem a hrstkou nových možností. Rozšiřuje se za hranice, jelikož je možné hrát v angličtině, a otevírá se sedm nových lig: Argentina, Německo, Francie, Anglie, Itálie, Španělsko (které se později stává Mexikem) a USA. Švédská liga se rozrůstá na 10920 týmů, které rychle získávají své majitele.


Alternativní logo z října 2000, nebylo nikdy použito.
Mimo zavedení nových lig je největší změnou dostupnost 24/7, vše se nyní děje naživo - dokonce i zápasy! Úpravu doznalo i hodnocení hráčů, jsou zavedeny hvězdy a půlhvězdy. Tři nové úrovně (prvotřídní, abnormální a Boží) rozšiřují celkový počet na patnáct.

Na konci sezóny přichází z juniorského týmu ve 22 letech brankář Bob Sunesson, později se stane nejznámějším hráčem i přesto, že jeho nejvyšší dovednost - křídlo - je na úrovni tristní.

Sezóna 12 (4.2.2001)


Od této sezóny zůstávají nepostoupivší/nesestoupivší týmy ve stejné soutěži, dříve byly vždy před sezónou do soutěží náhodně rozlosovány.

Je vytvořeno krásné zelené Hattrick tričko, první věc, kterou je možné zakoupit v obchodě. Do světa Hattricku vstupují 4 nové ligy: Norsko, Dánsko, Finsko a Nizozemsko.

Sezóna 13 (27.5.2001)


Je spuštěn Fanoušek Hattricku, prémiová služba, která, jak se později ukáže, umožní Hattricku přežít a zajistí jeho další vývoj. Za 15 SEK (asi 60 Kč) měsíčně získáš seznam přátel, pár osobních statistik a okamžitá oznámení v aktualitách. Důležitější motivací pro koupi však nejspíše bylo podpoření vývoje hry. O dva měsíce později je Fanoušek rozšířen o dresy, trofeje, tisková prohlášení, logo, federace a další statistiky.

Přichází rovných 23 nových zemí: Oceánie, Španělsko, Portugalsko, Polsko, Rumunsko, Chile, Brazílie, Turecko, Kolumbie, Peru, Čína, Uruguay, Venezuela, Kanada, Rusko, Thajsko, Skotsko, Irsko, Japonsko, Korejská republika, Egypt, Indie a Jihoafrická republika.

HFA (Fotbalová asociace Hattricku) ocenila nasazení, s jakým Bob Sunesson nastupuje k zápasům, a označila ho za "miláčka týmu" - Bob se stal jedním z prvních herních easter eggs.

Sezóna 14 (16.9.2001)


Hattrick má konečně vlastní konferenci, se stromovou strukturou, takže komunita získává přirozenější místo k diskusím. Hattrick je přeložen do španělštiny a francouzštiny a rozšiřuje se o šest států: Singapur, Švýcarsko, Island, Belgii, Rakousko a Malajsii.

Je upravena přestupová listina a rozšířena o možnost hledání podle dovedností. Menší změna se týká nálady v týmu, která se nyní mění pomalu při každé denní aktualizaci, namísto velkého skoku jednou týdně.

Jsou spuštěny první služby pro mobil (pouze pro Švédsko), balíček Fanoušek je rozšířen o čísla na dresech, návštěvní knihu a federační konference. Na scénu vstupuje CHPP (Certified Hattrick Product Provider), partnerský program pro nezávislé vývojáře softwaru pro Hattrick. CHPP programy je možné koupit prostřednictvím obchodu.

Sezóna 15 (6.1.2002)


Skoro by se dalo říct, že v 15. sezóně se událo snad úplně všechno. Začalo to přílivem nových funkcí, jako jsou speciální události v zápasech, mezinárodní přáteláky, regionální derby a národní týmy - veledůležitá věc pro tmelení komunity.
A skončilo to vítězstvím Švédska (které nikoho nepřekvapilo) na prvním mistrovství světa a uvedením záchranného ekonomického balíčku obsahujícího nižší platy, nižší poplatky agentům, odměny za postup, zastropování úroků a procenta pro předchozí a mateřský klub.

Všechny týmy také v polovině sezóny získaly peníze za práva k televizním přenosům zápasů. Celý balíček měl za účel odstranění rozdílů mezi tempem růstu hry a tempem růstu ekonomiky.

A právě v této hektické době se rozrůstá HT-tým ze tří členů na devět, jelikož je potřeba více rukou na vývoj, spravování atd. Šest nových členů pracuje nejprve jako dobrovolníci, ale o pár let později se téměř všichni stanou zaměstnanci společnosti Extralives. Spuštění německé jazykové verze je uprostřed toho všeho snadno přehlédnutelné.

Sezóna 16 (28.4.2002)


Maďarsko, Česká republika, Lotyšsko, Indonésie, Filipíny, Estonsko, Řecko, Chorvatsko a Jugoslávie (ze které se posléze stane Srbsko) rozšiřují rodinku států Hattricku. Služby pro mobil jsou nyní dostupné "všem" uživatelům a Fanoušek je rozšířen o tváře hráčů a záložky. Ti, kteří touží konečně spatřit miláčka Boba, se nestačí divit, když je na všech fotkách jeho tvář skryta za rozličnými předměty.

Mistrovství světa mívalo v prvních ročnících vlastní stránku a logo.

HFA se rozhodla proplácet plnou třetinu platu hráčům, kteří nastoupí za svůj i za národní tým. Švédsko získává první titul na mistrovství světa hráčů do 20 let (opět žádné překvapení) a Thomas Ranlind je první hráč, který dosáhl hodnocení 10*. O sezónu později je tento švédský gólman svým majitelem propuštěn.

Sezóna 17 (18.8.2002)


V 17. sezóně slaví Hattrick své výročí, 5 let od založení. V té době ho hraje 60 000 uživatelů. Dřívějších patnáct úrovní se rozšiřuje o pět nových stupňů hodnocení (kolosální, impozantní, dechberoucí, okouzlující, legendární). Přibývají dvě nové ligy (Hongkong a Tchaj-wan) a holandština.

Stará konference se stromovou strukturou je nahrazena novým systémem, který obsahuje funkci náhled. Náladu v týmu ovlivňují přestupy a Fanoušci získávají další statistiky, poznámkový blok a novinky ve federacích. Je zavedena předpona Mod-, pro snazší identifikaci moderátorů konference.

Sezóna 18 (8.12.2002)


Tři nové jazykové mutace (estonská, italská a dánská) a čtyři nové země - Bulharsko, Wales, Izreal a Slovinsko. Sehranost v určité formaci se snáze získává a pomaleji ztrácí.
Mění se kompenzace pro hráče v národním týmu. HFA i nadále proplácí hráčům třetinu platu, pokud nastoupí za národní tým, ale hráči již v národním mužstvu neabsolvují žádný trénink.

Fanoušek je rozšířen o upomínač a Fanouškům se neobnovují reklamní bannery, což je velmi oceňováno. Je zavedena předpona LA- pro překladatele Hattricku.

Sezóna 19 (30.3.2003)


Počet aktivních uživatelů překročil magickou hranici 100 000. Vydavatelé komunitních novin získávají vlastní prostor pro oznámení nových článků, AHP (Associated Hattrick Press). Týmový fanklub o něco zmoudřel, fanoušci například začínají brát v úvahu, na jaké úrovni tým hraje.
V průběhu sezóny je také dokončen překlad do finského jazyka.

Sezóna 20 (20.7.2003)


Dochází k představení zápasových taktik, v této sezóně je lze ovšem používat pouze v přátelských utkáních. Zkušenost hráčů má nyní vliv na předvedený výkon. Je nahrazen starý systém hledání trenérů, kdy tým dostal za 400 000 Kč náhodně vybraného trenéra. Nyní je možné zaplatit za externího trenéra podle požadovaných vlastností nebo učinit trenéra z vlastního hráče.

Je přidáno šest států (Litva, Slovensko, Ukrajina, Bosna a Hercegovina, Vietnam a Pákistán) a tři jazykové verze (polská, portugalská a katalánská). Fanoušek je rozšířen o nové varianty zápasových dresů, další statistiky a několik funkcí pro konference. Dochází ke změnám v partnerském programu CHPP, aby umožnil vznik více programů, které ovšem již nepůjde koupit prostřednictvím obchodu.

Rumunsko je prvním státem, kterému se podařilo porazit Švédsko na poli národních týmů do 20 let (U-20) a zároveň získává tuto sezónu v této kategorii i mistrovský titul.

Sezóna 21 (9.11.2003)


Hattrick překračuje počet 250 000 aktivních uživatelů! Rozšiřuje se o šest nový lig (Paraguay, Ekvádor, Bolívie, Nigérie, Maroko a Faerské ostrovy) a šest jazykových verzí (vlámštinu, turečtinu, brazilskou portugalštinu, rumunštinu, řečtinu a litevštinu). Velkou novinkou je sledování zápasů - HT Live.

Příjem ze vstupného je navýšen o 25 % a mistrovství světa se hraje novým systémem. V obchodě se objevuje první Kalendář Hattricku a prostřednictvím partnerské sázkové kanceláře je možné si vsadit na zápasy na Hattricku. Dominantní pozice Švédska je jednou provždy pryč, mistrovství světa vyhrává Norsko.

Sezóna 22 (29.2.2004)


Saudská Arábie, Tunisko, Kostarika, Spojené arabské emiráty, Lucembursko, Írán, Dominikánská republika a Kypr rozšiřují svět Hattricku a další jazykové verze jsou maďarština, lotyština, argentinská (později jihoamerická) španělština a bulharština.

Sezóna 23 (20.6.2004)


Hattrick má 400 000 aktivních uživatelů a současně jich je připojeno až 25 000. Aby se omezil fenomén "daytradingu", je změněn systém přestupových poplatků tak, aby bylo méně atraktivní vlastnit hráče jen několik málo dní. Dalšími nástroji pro snazší rozlišení tržní ceny hráčů jsou porovnání přestupů a změna ukazatele "tržní hodnoty" na TSI - Total Skill Index.

Dochází ke změně v platech, vedlejší dovednosti jsou do platů promítnuty tak, aby vycházely levněji, fanoušci týmu opět o něco zmoudřeli, všechny týmy mohou získat šanci z protiútoku a proměňování šancí je již méně ovlivňováno náhodou a více poměrem útok/obrana. Přichází nové hodnocení zápasů, dosavadní hodnoty jsou poděleny dvěma a jsou zavedeny pomocné stupně (mnohem nižší, nižší, vyšší a mnohem vyšší).

Další země, další lokalizace, tentokráte se jedná o Severní Irsko, Bělorusko, Makedonii, Keňu, Panamu a Jamajku a chorvatštinu, hebrejštinu, ruštinu a ukrajinštinu. Klubovna Hattricku je zde jako nová prémiová služba a opět je rozšířen i balíček Fanoušek, mimo jiné o funkce související s konferencemi.

Sezóna 24 (10.10.2004)


Počet aktivních uživatelů překonává hranici 500 000, na oslavu je na úvodní stránku umístěn vtipný obrázek, který ale způsobí v Brazílii menší vzpouru, v této části světa je totiž zobrazena opička (o pár dní později je nahrazena telefonující postavičkou).
Velkou změnou je změna formátu národních pohárů, díky které se může účastnit až 32 768 týmů oproti dřívějším 8 196 týmům. Vstupné je zdraženo o 10% a odměny za umístění v lize jsou zdvojnásobeny. Hattrick si nyní mohou přepnout také do češtiny i hráči ze šesti nových lig: Salvadoru, Hondurasu, Kyrgyzstánu, Malty a Albánie.
Verze oslavného obrázku absentující opičku.

Sezóna 25 (30.1.2005)


Poprvé v historii není Švédsko největší ligou, více aktivních uživatelů má odteď nejen Španělsko, ale i Nizozemí. Jsou zavedeny dva nové druhy tréninku, dlouhé přihrávky a obranná souhra, a trénink střelby je o 25 % efektivnější. Zmírňují se výkyvy v návštěvnosti, protože je ve vztahu k ní snížen vliv nálady fanoušků.

Po čtrnácti sezónách se vrací "Poslední novinky" oznamující zajímavé události v dané soutěži. Tato funkce zmizela, když se připravoval nový styl pro 11. sezónu. Hattrick se rozrůstá o Jordánsko, Andorru, Albánii a Guatemalu a gaelština se stává 30. jazykovou verzí. FC Hong Kong překračuje další milník, když jako první tým má na účtě více než 4 mld. Kč (100 million €).

Sezóna 26 (22.5.2005)


Hattrick má přes 600 000 uživatelů. Nové ligy vznikají v Surinamu, Nikaragui, Trinidadu a Tobagu a Kazachstánu a jsou dokončeny překlady do srbštiny, norštiny a slovenštiny. Další statistiky do balíčku Fanoušek, tentokrát se týkají záložek a regionálních konferencí.

Sezóna 27 (11.9.2005)


Za jedinou sezónu se Hattrick rozrostl o 100 000 uživatelů, takže nyní jich je přes 700 000. Je zavedena manažerská licence, která má nováčkům pomoci snadněji pochopit základní herní principy. Je zavedena nová taktika, nápaditá hra, další změny se týkají krajních útoků, kde se zvyšuje vliv křídel a snižuje vliv útočníků, útočníci získávají nový individuální pokyn - hrát na křídlo. S tím souvisí i nový typ tréninku - křídelní útoky.

Je zavedeno hodnocení v zemi a Fanoušci si nyní mohou pomocí nového nástroje "naprojektovat" vlastní stadion. Služby pro mobilní telefon je možné využívat interaktivně - pomocí SMS lze například učinit nabídku na hráče.
Na Hattrick vstupují Alžír, Arménie, Libanon, Lichtenštejnsko, Mongolsko a Senegal a svou mateřštinu zde již naleznou i Korejci, Japonci a Slovinci. Za pozornost stojí i to, že Hattrick má odteď svou vlastní wikipedii.

Sezóna 28 (1.1.2006)


Mezi sezónami 27 a 28 se všechny týmy bez majitele (které by jinak všechny zápasy kontumačně prohrávaly) stávají počítačem řízenými týmy. Dalším krokem této "ligové reformy" je přechod na kompletně pyramidový systém (čím nižší úroveň, tím více týmů) namísto původního ve tvaru láhve. Všechny počítačem řízené týmy jsou navíc přesunuty do co nejnižšího patra pyramidy.
Výsledkem je rychlejší sestupování počítačem řízených týmů, aby mohly dříve získat nového majitele.

Koná se první ročník Hattrick Masters, vítězí v něm francouzský tým FC Barentin. Na stránkách se poprvé objevuje Hattrickovský komiks Cartoon United a Hattrick se stává sponzorem několika skutečných Hattrickovských fotbalových týmů. Rozrůstáme se také o čtyři další ligy: Bahrajn, Barbados, Kapverdy a Pobřeží slonoviny.

Sezóna 29 (23.4.2006)


Hattrick hraje nyní přes 800 000 aktivních uživatelů. Máme nový vzhled a nový formulář zápasových pokynů vytvořený ve Flashi. Hráčům je při přestupu vyplácena první mzda a je rozšířen počet variant zápasových hlášek.

Další rozšíření balíčku Fanoušek, nyní je k dispozici Síň slávy, návrhář dresů a hlášení o tréninku. Je také navýšen počet podporovaných týmů a Fanoušci získávají kompenzaci za neplánované výpadky. Představují se Ázerbájdžán a Irák. Koná se sčítání hráčů Hattricku, velká anketa, kterou vyplní 200 000 uživatelů - fantastické!

Sezóna 30 (13.8.2006)


Začíná dopočítávání do milionu, chybí necelých 100 000 uživatelů. Je zavedeno klesání kondice během sezóny, pokles jiných dovednostní u starších hráčů je nyní častější, ale po menších skocích. Sebedůvěra týmu může nyní vzrůst nad výjimečnou a hráči naopak mohou mít dovednosti na úrovni neexistující. Národní týmy získávají po grafické stránce několik vylepšení a mění se formát Hattrick Masters, soutěž se natahuje na celé čtyři týdny.

Další jazykové verze - již třetí španělská (středoamerická) a kyrgyzská. Hattrick se rozšiřuje o další čtyři země: Kuvajt, Angolu, Bangladéš a Černou Horu.

Sezóna 31 (3.12.2006)


Představuje se možnost alternativní kariéry - Úspěchy. Jsou zvýšeny příspěvky od sponzorů a naopak sníženy poplatky agentům a úrokové sazby.
Další, tentokrát zápasové, statistiky do Fanoušku. Hattrick se rozrůstá o Omán a Jemen a běloruština a baskičtina dorovnávají počet jazykových mutací na celé čtyři desítky.

Sezóna 32 (25.3.2007)


Je spuštěna dosud nejrozsáhlejší novinka - dorostenecká akademie. Hra ve hře, díky které je možné připravovat budoucí hvězdy již od útlého mládí. Měsíc po spuštění existuje na Hattricku (také díky dočasné nemožnosti akademii zrušit) přes půl milionu dorosteneckých akademií. Hattrick získává modernější kabátek a uživatelé možnost nechat přezkoumat rozhodnutí GM Senior GameMastery - nejzkušenějšími GM z týmu.

Fanoušci získávají archiv zápisků trenéra v dorostenecké akademii, komentář trenéra se zobrazuje také přímo na stránce daného dorostence. Na konci sezóny se nekoná hromadná oslava narozenin, hráči odteď slaví své narozeniny individuálně v různé dny.

Sezóna 33 (15.7.2007)


Hattrick slaví 10. výročí, mezi dárky nalezneme (online) kalendář, pozvánky (nic revolučního) a nový prohlížeč zápasů HT Live s integrovaným chatem. Později se také objeví funkce hodnocení loga a Fanoušci dostávají další typy záložek. Na HT přibývá Ghana, Mosambik, Kambodža a Brunej a je dostupný v dalších dvou jazycích - lucemburštině a fríštině.

Kondice je odteď trénována jako podíl z celkového tréninku týmu, nikoliv samostatně jako ostatní dovednosti. Ekonomická reforma ze začátku sezóny zahrnující snížení platů a nákladů na výstavbu stadiónu a mimo to také zvýšení příspěvku od sponzorů a cen vstupenek je prvním krokem k nápravě ekonomiky. Na konci sezóny dochází, po mnoha sezónách neustálého poklesu, k výraznému zvýšení cen na trhu.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

hmm

(redbull, 2. 2. 2008 8:11)

kdes to nasel